Vajúdik a lombikprogram

Családi körSzijjártó Gabriella2007. 01. 26. péntek2007. 01. 26.
Vajúdik a lombikprogram

Eddig nem sikerült. Először, másodszor, majd harmadszor sem. Mária és Béla már negyedszer szánja el magát a megpróbáltatásokra a vágyott lombikgyerekért. Orvosokról, vizsgálatokról, injekciókúrákról, hormonbombákról beszélnek. Hol elkeseredetten, hol meg bizakodva.
Bár ma Magyarországon az állam öt próbálkozás erejéig támogatja a lombikbébiprogramot, egy-egy eljárás komoly terhet ró a leendő szülőkre is, ugyanis a kiegészítő készítményeket mindenki maga fizeti.
- Az első három beavatkozást a Szent János Kórház meddőségi központjában végezték. Egy kezelés injekció- és gyógyszerköltsége nálunk körülbelül 250 ezer forintra rúgott - mondja a 32 éves fiatalasszony. - Minden sikertelen próbálkozás után megint elő kell készíteni a szervezetemet a következő próbálkozásra. Újabb hormonkészítményekkel és injekciókkal. Egyszer fagyasztott petesejtet használtak, akkor "csak" százezret fizettünk a szerekért.
A negyedik beültetést a Forgách Intézetben végzik majd. Épp hogy belevágtak, az első körben máris 21 ezer forintba került 14 injekció, a második számla pedig már 50 ezerről szólt.
- A fagyasztott petesejtes beültetés költségszempontból nem számít külön beavatkozásnak, tehát még három, államilag támogatott lehetőségünk maradt. Ha ugyan meg nem változik közben a rendszer... - Mária hangja elhalkul. Támogatás nélkül egy kezelés 800 ezer forintba kerül, úgy hallotta. Hogy miből telne rá?! Pár éve egy barkácsáruházban megpályázott egy osztályvezetői állást. Elnyerte. Az első lombikkísérletekor még nagyon drukkoltak Máriának, tudomásul vették háromhetes kiesését a kezelések miatt. A második próbálkozás után lefokozták helyettessé. A harmadikat követően és vélhetően következményeképpen idén januártól - kollégáival ellentétben - csupán bruttó hatezer forintos fizetésemelést kapott. Mint mondták, túl sokat van távol. Fizetése épp csak hogy meghaladja a nettó százezer forintot.
Az állam azért csökkentené az eddigi öt alkalom helyett kettőre a lombikprogram támogatását, mert "jelenleg a hazai finanszírozás nem elég eredménycentrikus" - áll az Egészségügyi Minisztérium közleményében. Ezzel szemben Konc János, a Szent János Kórház meddőségi központjának vezetője azt mondja: ha száz nőnél próbálkoznak beültetéssel, abból 25-30 baba születik elsőre, ez a mintegy harmincszázalékos hatásfok pedig világszínvonalú. Magyarországon több mint egymillió fogamzó korban lévő pár él, közülük évente mintegy százezer vállal gyermeket. A meddőség gyakorisága nálunk 15 százalékos, tehát a probléma 150 ezer párt érint. Évente 6500 lombikbébiprogram fut, ebből körülbelül kétezer gyermek jön világra. Vannak, olyanok is, akik ötödször próbálkoznak. Ha a támogatott próbálkozások száma kettőre csökken, Konc doktor becslése szerint feleennyi lombikbébi megszületésére lesz esély.
Hivatalosan nem tájékoztatták a tervezett változásokról a szegedi Kaáli Intézetet, de, betegeikkel együtt, az intézmény orvosai is aggódnak. Évente 400 új pár jelentkezik náluk, és 600-650 beavatkozást végeznek.
- A legfrissebb hírek szerint a harmadik beavatkozást utólag támogatja majd az állam, de csak abban az esetben, ha sikerrel járt - mondja Krizsán Mária. - Tehát mindenképp a pároknak maguknak kellene előteremteniük a szükséges teljes összeget, hogy egyáltalán belevághassanak. Ha képesek rá.
Ez mit jelent számokban? Támogatás hiányában legalább 380 ezer forintba kerülne a beültetés, és ehhez jön még a szokásos kiegészítő injekciók, gyógyszerek ára. Ezeknek a szereknek a támogatottsága eddig ötvenszázalékos volt, de január 16-ától 25 százalékosra csökkentették - ez a változás már eleve megnövelte a programban részt vevők költségeit.
Aki korábban 50-100 ezret fizetett a kiegészítő szerekért, ezután biztosan 100-150 ezerrel számolhat - számol Krizsán doktornő. Ezenkívül szigorodott az útiköltség-elszámolás, valamint a szűrővizsgálatok ára is emelkedett - ugyanis a HIV- és hepatitiszszűrés kötelező a lombikbébiprogram megindításához, ami körülbelül 20 ezer forintba kerül páronként. Még néhány elvonás, és csupán tehetős párok engedhetik meg maguknak a lombikprogramot.
A 43 éves Zsuzsa 2003-2005 között négyszer próbálkozott beültetéssel a budapesti Kaáli Intézetben. Sikertelenül. A kiegészítő szerekért akkoriban egy-egy alkalommal 80-100 ezret fizettek.
Míg számolgat, a háttérben felsír Viola. A kislányt újszülöttként épp egy évvel ezelőtt fogadták örökbe. Így, negyven fölött elfáradt a próbálkozásokban, ismeri be Zsuzsa.
Nemcsak testileg.
Lelkileg is.

Körkép
- Csehországban három ilyen beavatkozást támogat teljes egészében az állam a gyógyszerekkel együtt, de az első két próbálkozás során az olcsóbb készítményekkel kell a kezelést végezni.
- Németországban két ciklust fizetnek az egészségbiztosítók, azonban 700 euró önrészt megkövetelnek a pároktól, továbbá a szükséges gyógyszerek árába is 800 euró (összesen csaknem 400 ezer forint) önrészt kell fizetniük.
- Ausztriában két próbálkozás hetven-hetven százalékát támogatja az állam.
- Angliában a rászoruló nők negyvenéves korukig egy alkalommal jelentkezhetnek az állam költségén lombikbébiprogramra.
- Az Egyesült Államokban elsősorban a magánbiztosítóval kötött szerződéstől függ a finanszírozás, de többségében zsebből kell kifizetni az alkalmanként átlagosan hétezer dollár (kb. 1,4 millió forint) értékű számlát.

Hurrikán után
Megszületett New Orleansban az a csecsemő, akinek lefagyasztott embrióját több mint tizenhat hónappal ezelőtt mentették ki a Katrina hurrikántól fenyegetett városból. Császármetszéssel segítették világra Noah-t, aki már több mint hét hónapja megszülethetett volna, ha 2005 augusztusában nem csap le a városra a Katrina. A kisfiú ugyanis mesterséges megtermékenyítésnek köszönheti életét. Lombikbébiként éppen arra várt, hogy bejuttassák édesanyja méhébe, amikor a város keleti részén fekvő kórházat ki kellett üríteni a közeledő természeti csapás elől. A kórházban megszűnt az áram, és a beültetésre váró 1400 embrió hűtése veszélybe került. Szerencsére rendőrök és katonák segítségével sikerült idejében csónakokba rakni és másutt biztonságba helyezni a leendő életeket mentő tartályokat. A 3,87 kilós baba és édesanyja egészséges. A megmentett embriók közül további hét születése várható a következő hetekben, hónapokban.

Az elsők
1978. július 25-én az angliai Oldhamben 2600 grammal, császármetszéssel, egészségesen világra jött az első olyan gyermek, aki mesterséges megtermékenyítéssel fogant. A világon úttörő orvosi megoldás, mely áttörést hozott a meddőség gyógyításában, Patrick Steptoe nőgyógyász nevéhez fűződik. Noha Louise Brown születésekor a világ leghíresebb kisbabája volt, élete teljesen normális mederben folyik azóta is. Most pedig ő maga is édesanya lett: természetes úton fogant, egészséges kisfiát a napokban hozta világra Bristolban. Még egy érdekesség a családból: az első olyan lombikbébi, aki anyuka lett, Louise húga, ő 1999-ben szülte meg gyermekét. Az elmúlt közel 29 évben természetesen sokat fejlődött a lombikbébiprogram. Csak Angliában több mint tízezer ilyen gyermek született. Magyarországon először 1993 júliusában, a budapesti Szent János Kórházban, Konc János főorvos segédletével született meg az első lombikbébi, Veronika.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek