Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Szerencsénk volt, tavaly megúsztuk nagyobbfajta influenzajárvány nélkül. Idén is "megkésett" a vírus, de Európa egyes részei után hazánkban, pontosabban Baranyában, Csongrádban, Hajdú-Biharban és Vasban is felütötte fejét. A betegek negyven százaléka tizenöt év alatti gyermek. A sorozatos megbetegedéseket a 2004-2005-ös influenzavírus-törzs okozza; ennek azért van jelentősége, mert aki két éve átesett rajta, idén valószínűleg nem fog megbetegedni, a szervezet ugyanis védetté vált eme vírusfajtával szemben.
A szakemberek azt tanácsolják, hogy aki még nem betegedett meg, feltétlenül oltassa be magát. A védettség két hét alatt alakul ki, és egykét évig nyolcvanszázalékos biztonsággal fennmarad. Összesen 1,3 millió vakcinát ingyen osztanak szét az egészségügyi dolgozók, a krónikus betegek, a hatvan éven felüliek és - tavaly óta - a baromfitenyésztők között; ezt a háziorvosnál lehet kérni. Ezenkívül a patikákban receptre mintegy ezer-, recept nélkül 1300 forintos áron megvásárolható az oltóanyag. Az általános oltást csak a három éven felüli gyerekeknek ajánlott beadni, egy speciális típusú oltóanyag azonban hat hónapos kortól is kérhető.
Kevesen tudják pontosan, mi is a különbség az influenza és a nátha között. Mindkettőt vírus okozza, a náthát mégis hajlamosak vagyunk könnyelműen kezelni, lábon kihordani. Az influenzával persze már nehezebben bírunk el, rögtön ágynak dönti azt, akibe befészkelte magát.
Az influenza és a nátha is a hideg, nyirkos, illetve téli időszakban fordul elő, de nem kizárólag a hideget kell okolni. Az viszont tény, hogy ebben az időszakban csökken a szervezet vitaminellátása, gyengül az ellenálló képesség. A kettő együtt pedig kedvez a vírusok szaporodásának.
Influenzás vagyok?
Ha egyik pillanatról a másikra hatalmasodik el rajtunk a kellemetlen közérzet, a torokfájás és a láz, akkor nagy valószínűséggel az influenza valamely vírusa támadta meg a szervezetünket. Az influenzavírusoknak három csoportja van: az A és a B a felelős a légúti megbetegedést okozó járványokért, míg a C általában csak enyhe légúti tüneteket okoz. Az erős fejfájás és a hirtelen jelentkező ízületi fájdalmak miatt ágyba kívánkozunk. A köhögés influenzában igen gyakori, de tüsszögés ritkán fordul elő. Forduljunk orvoshoz a hatékony kezelésért. Mellkasi problémák is kísérhetik a betegséget, szövődményei súlyosak is lehetnek, például tüdőgyulladás, hörghurut, gyermekeknél középfülgyulladás. A szövődménymentes influenza kezelése: ágynyugalom, lázcsillapítók (az aszpirin kerülendő), C-vitamin, jelentős folyadékbevitel, szükség esetén orrcsepp és köhögéscsillapító. Az antibiotikumok a vírusokra nem hatnak, felesleges szedni őket.
Náthás vagyok?
Egy egészséges felnőtt évente háromszor-négyszer lesz náthás. Kísérheti enyhébb torokfájás, fejfájás, rossz közérzet, köhögés, tüsszögés, orrfolyás, és előfordulhatnak légzési nehézségek is. A köhögés azt mutatja, hogy a gégét is érinti a fertőzés. Ha hőemelkedés vagy láz jelentkezik, akkor valószínűleg bakteriális felülfertőződés következett be. Ízületi fájdalmak nem jellemzőek, illetve a nátha esetében a fájdalom inkább a lábakra korlátozódik. A tünetek általában négy-tíz napig mutatkoznak, a szövődmények között talán a leggyakoribb a fül, az orrmelléküregek, illetve a légcső baktériumos felülfertőzése, ilyenkor antibiotikumos kezelés is szükségessé válik. Nátha esetén a beteg lehetőleg maradjon otthon, mert az első napokban fertőz legjobban. Az orrváladék fellazítását, ürülését elősegíti meleg folyadék bőséges fogyasztása. A patikában érdeklődjön a tüneteket enyhítő készítményekről, számos kiváló hatásfokú termék kapható már vény nélkül.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu