A jövő elkezdődött

„A mesterséges intelligencia hamarosan átveszi tőlünk az irányítást” - figyelmeztetett halála előtt a neves tudós, Stephen Hawking, és amit megjósolt, lassan bekövetkezni látszik: a Las Vegas-i Consumer Electronics Show-n (CES), a világ legnagyobb szórakoztató elektronikai vásárán minden korábbinál jelentősebb szerep jutott a mesterséges intelligenciának.

Családi körHabik Erzsébet2025. 01. 19. vasárnap2025. 01. 19.

Kép: Így néz ki az okoskonyha

Így néz ki az okoskonyha
Forrás: Ces

Január elején nem csak azok utaznak Las Vegasba, akik a több száz kaszinó valamelyikében szeretnék próbára tenni a szerencséjüket, hanem azok is, akik a tech szektorban érdekeltek, hiszen évről évre ekkor rendezik meg az iparág egyik legnagyobb globális expóját, a CES-t. 

„A lendület még soha nem volt ilyen nagy: több mint 3400 innovációs díjra érkezett pályázat, több mint 4500 kiállító – köztük 1400 startup –, valamint 1100 előadó inspirálja a résztvevőket 300 konferenciaszekción keresztül” – nyilatkozta a megnyitón a Consumer Technology Association vezérigazgatója és alelnöke, Gary Shapiro.

A látogatók le­nyűgöző újításokra csodálkozhattak rá a fenntartható technológia és az intelligens mobilitás terén. Bemutatkozott a tévék, laptopok és az elektronikai eszközök új generációja, fontos szerepet kaptak a robotok és az okos­ott­hon­nal, valamint az egészségüggyel kapcsolatos fejlesztések, és idén is felbukkant jó pár szokatlan kütyü, amelyek láttán elsőre elgondolkodunk, vajon hogy is élhettünk eddig, mondjuk, a corti­Sense nevet viselő eszköz nélkül, ami a nyál „stresszhormonként” is ismert kor­ti­zolszintjét méri, majd megmondja, hogy mennyire vagyunk kiégve. Máris nem tűnik felesleges kacatnak, ha tudjuk, hogy a „burn­out", a kiégés korunk egyik népbetegsége. 

 

Mesterséges intelligencia segítségével navigál az az önvezető hajó, ami a személyszállítással párhuzamosan arra is képes, hogy tisztítsa a vizet, amelyen közlekedik. Ha mindez nem lenne elég: az üzemeltetése is karbonmentes. Fotó: Future

A kiállításon számos olyan izgalmas újdonságot mutattak be, amelyektől nem csak az otthonunk válik okosabbá, de a házimunka is megkönnyíthető. Aki jajdult már fel szertehagyott legókockára lépve, az értékeli csak igazán a Robo­rock új porszívóját. A gépet robotkarral szerelték fel, ami takarítás közben képes az apróbb dolgokat felszedni, és egy adott helyre elpakolni, majd folytatni a munkát. 

Ez a robotporszívó a kisebb tárgyakat is felszedegeti. Fotó: Future

A jövőben a főzés sem pusztán az ételkészítésről szól, hanem élményforrássá is válik - ígéri az LG megújult, Signature háztartásikészülék-családja, amely egy négyajtós hűtőszekrényt, egy mikrohullámú sütőt és dupla sütővel ellátott indukciós tűzhelyet, mosogatógépet, valamint mosó- és szárítógép­párost foglal magában. A hűtőszekrény érintőképernyővel működik, ami egyrészt lehetővé teszi a kényelmes kezelését, másrészt anélkül tekinthető meg a tartalma, hogy kinyitnánk az ajtaját. Mindennek tetejébe még egy dalválogatást is őriz, amely bármikor lejátszható, ha a sütés-főzés közben hangulatos zenére vágynánk. Arról pedig már ne is beszéljünk, hogy kamerája automatikusan felismeri a készülékbe helyezett élelmiszereket. A rendelkezésre álló összetevők és a felhasználói preferenciák alapján recepteket ajánl fel, és követi a készlet alakulását meg a lejárati dátumokat is. 

A mikrohullámú sütőt beépített kamerákkal szerelték fel, így amellett, hogy valós időben követhetjük a főzési folyamatot, olyan gyorsított felvétel elkészítésére is alkalmas, amely megörökíti az étel „útját” a sütőtől a terített asztalig. 

S ha már ilyen kellemes körülmények között elkészült az ételünk, érdemes azt a japán Kirin cég „sókana­lával” elfogyasztani. Az Electric Salt Spoon célja az ételekbe szórt só mennyiségének a csökkentése. Az elemmel működő kanál egyszerűen működik, egy minimális feszültség applikálásával „stimulálja” a vele fogyasztott ételben lévő nátrium­ionokat, így az sósabb érzetet kelt. Az eszközt egyelőre csak Japánban dobják piacra, az ára 50 ezer forintnak megfelelő 19 800 jen. 

A Birdfy Feeder 2 Duo a világ első madáretetője, amely lassított felvételeket készítő kamerával rendelkezik, részletesen rögzíti a madár mozgását és tevékenységét, valamint a fajok azonosítását is lehetővé teszi.
 Fotó: Future

Az MI az egészségügyet is forradalmasíthatja. A CES-en bemutatkozott többek között a PURE­MIR­R-IAAK (implantálható-csatolható mesterséges vese), egy hordozható hemodialízis-eszköz, amelyet a végstádiumú vesebetegségben szenvedők életminőségének javítására terveztek. Lehetővé teszi a betegek számára, hogy kórházi környezeten kívül is részesüljenek dialízis­ke­zelésben, megkönnyítve így a mindennapi életvitelüket. Az egészségügyi eszközöket is gyártó francia Withings pedig egy csodatükörrel kápráztatja el a CES látogatóit. A tükör 360 fokos test­szken­neléssel megméri használója súlyát, valamint a szív és a tüdő állapotára is képes következtetéseket levonni. 

Akadtak aztán olyan „újdonságok", melyekkel más kontextusban már sokan találkozhattak. A Samsung bemutatta az idegen nyelvű élő műsorokat valós időben feliratozó okostévéjét, amely indulásakor hét nyelvet támogat. Az eddigi tapasztalatok alapján szintén reménykeltő lehet a Timekettle tolmács fülhallgatója, amely 3-5 másodperces késleltetéssel fordít mindkét irányba negyven nyelven telefon- és videóhívásoknál. 

Azt megállapíthatjuk, hogy a CES inkább a jövőbe adott némi betekintést. A kiállítók az elkövetkező évek technológiáját használják, és számos olyan eszközt vonultattak fel, amelyek majd pár év múlva vesznek körül bennünket. Vagy talán soha. Dana Woll­man, a világ egyik legnagyobb gazdasági médiumának, a Bloom­bergnek a munkatársa legalábbis egy kicsit szkeptikus. Mint írja, a CES-ek merész állításoktól hangosak, de az állítások valóságtartalmát nehéz ellenőrizni a bemutatótermekből. Az MI-vel kapcsolatos kütyük esetében pedig különösen gyakori, hogy szakadék tátong az ígéretek és a technológia valós képességei között. És akkor a fogyasztók igényeiről még nem is beszéltünk. 
 

Repülő autók gyártásába kezdett Kína

A Land Aircraft Carrier a hátuljában megbújó repülővel az Xpeng cég eddig legbiztatóbb ilyen jellegű terméke, mostanra már több publikus repülésen is túl van. Az „anyahajó” 5,5 méter hosszú, 2 méter széles, és ugyancsak 2 méter magas. A meghajtása elektromos, de része egy belsőégésű motor is. A repülő már elektromos, egy feltöltéssel 5-6 kisebb utat képes megtenni, legfeljebb két utassal. Eddig több mint 2000 rendelést adtak le a speciális masinára, és Kínában már az utakon is lehet vele találkozni, de még csak a forgalmi tesztelések során.  

 


 


 


 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek