Türelem képet terem

Évszázadok óta játszunk vele, hiszen remek időtöltés. Nemcsak összehozza az embereket, de fejleszti a logikai gondolkodást, a stratégiai érzéket, a finommotorikai készségeket, a türelemről nem is beszélve. Ismerjük meg a puzzle-t és modern készítőinek egyikét, Gellért Dórát is.

Családi körBalogh Boglárka2025. 01. 12. vasárnap2025. 01. 12.
Türelem képet terem

A kirakós játék feltalálójának az angol rézmetszőt, térképkészítőt, John Spilsburyt tartják, aki 1763-ban lombfűrésszel vágta darabokra az akkori Nagy-Britannia falapra ragasztott térképét, hogy segédanyagot szolgáltasson a leendő földrajztudósoknak. A játék sokáig drágának számított, elkészítése pedig igencsak időigényes volt, tömeggyártása mindössze a XX. század második felében kezdődött meg. Népszerűsége a gazdasági visszaesések idején nőtt meg, mivel olcsó és hosszan tartó szórakozást nyújtott. Ma már kicsik és nagyok egyformán játszanak vele, sőt számos lenyűgöző puzzle-rekord is kapcsolódik a kirakáshoz. A világ valaha kirakott legnagyobbja például Vietnámból származik, 2020-ban egy 54 000 darabos puzzle született, amelynek végső mérete 14,85×23,20 méter volt. A kép témájául a virágokat és a lampionokat választották, utalva ezzel a vietnámi kultúrára is. 

A játékban rejlő fantázia és sokoldalúság Gellért Dóra grafikust is elvarázsolta. Ahogy meséli, a családjában mindig is jelen volt a művészet, így természetesnek tűnt, hogy ő és a testvérei énekléssel, tánccal és rajzolással szórakoztatták magukat és egymást is. 

Dóra egyszer majd egy gyerekkönyvet is szeretne megrajzolni (Fotók forrása: Gellért Dóra)

– Mindig is álmodozó, érzékeny kislány voltam – meséli Dóra. – A gimnázium utolsó éveiben nagyon rákaptam a fotózásra, mindenhova magammal vittem a fényképezőgépemet, és megörökítettem az olyan pillanatokat, amik megfogtak. Ma már látom, hogy ez a tapasztalat milyen erősen kötődik a későbbi grafikakészítéseimhez is. 

A rajzolás Dóra esetében egybefonódik az ajándékozással, mindig is nagyon szeretett másokat meglepni. Már tinédzser korában is készített illusztrációkat a számítógépen, idővel kitanulta a pro­fesszio­­nális grafikai programok használatát. Innentől szinte minden alkalomra rajzokkal lepte meg a családtagjait és a közeli barátait is. 

– Miután láttam, hogy ezek az ajándékok mennyire boldoggá tették a szeretteimet, elkezdtem azon gondolkozni, hogy miként tudnék másoknak is örömet okozni hasonló módon. Ekkor pattant ki a fejemből az ötlet, hogy elindítsam a Dóri Gellért Artot, és személyre szabott illusztrációkat tervezzek. Sokszor keresnek meg érdekes történetekkel, ilyenkor együtt találjuk ki, milyen rajzot készítsek, milyen különleges esemény vagy hétköznapi tevékenység legyen megörökítve. Vannak, akik falra tehető képként, mások képeslapként, táskára, pólóra vagy egyéb tárgyakra nyomtatva kérik az ajándékot. Nem utolsósorban pedig az egyik személyes kedvencem a puzzle, ami az egyéni grafikák játékos verziója, egy közös élmény és egyben szórakoztató időtöltés. A kirakása után lehetőség van bekereteztetni és elhelyezni otthon. 

John Spilsbury 1766-os kirakósa

Dóra szinte mindenhonnan merít ihletet a munkához, az otthonából, az őszi-téli hangulatokból, a természetből, filmekből, könyvekből. Emellett azokból a pillanatokból is táplálkozik, amiket a szeretteivel él át, például amikor a kanapén néznek egy sorozatot bekuckózva a pléd alatt, sétálnak a parkban vagy nagyot nevetnek valamin, amit csak ők értenek. Egyedi stílusa mai napig formálódik, hiszen ez egy örökösen mozgásban lévő folyamat.

– Az első puzzle akkor született, amikor azon gondolkodtam, mi lehetne az a tökéletes meglepetés, amit a megrendelőim karácsonykor közösen elő tudnának venni. Így nem csak az az öröm, hogy adunk egy ajándékot, de a közös összerakás is egy szuperprogram a nagy családi összejövetelekkor – vagy egy csöndes otthon töltött napon. Akkor jöttem rá, milyen jópofa lenne, ha a rajz egyben egy puzzle lenne. Így születtek meg a karácsonyi ünnepkör és az évfordulók mellett a hétköznapi pillanatokhoz kötött darabok, mint az Ezért szeretlek, a Közös filmezés vagy a Hobbik, illetve a Harry Potter/Disney hangulatú illusztrációk azoknak, akik úgy szeretik ezt a világot, mint én – teszi hozzá mosolyogva Dóra. 

– Minden megkeresésben van valami különleges, és mindig hálás vagyok a belém vetett bizalomért. Az biztos, hogy örökre emlékezni fogok az első, személyre szabott puzzle-ömre, a kitalálója a párjával közös pillanatokat szerette volna megrajzoltatni velem. Ez egy új, izgalmas élménynek ígérkezett, még akkor is, ha kicsit megszeppentem az elején a kihívástól. A legjobb érzés az volt, amikor elmesélte, mennyire örült neki a megajándékozott. De volt olyan eset is, amikor az egyik vevőm az adventi naptárban rejtett el egy-egy puzzle-darabot a csokik mellé. Így karácsonyra kirakták az egész puzzle-t a férjével és kisfiával. Annyira tetszett nekik ez a közös program, hogy a következő évben is kértek egy újabb illusztrációt, amin már négyen szerepeltek, az újszülött babájukkal. 

A legtöbb illusztrátor vágya, ahogy a Dóráé is, hogy egyszer egy gyerekkönyvet megrajzolhasson. Mivel nagyon szereti a könyvesboltok hangulatát, sokat jelentene neki, ha leemelhetné azt a kötetet, amiben az ő grafikái díszítenek egy kedves, bájos kis mesét. 
 

A leggyorsabb és a legdrágább


 

A gyorsaságot tekintve a rekordok általában kisebb, 500-1000 darabos kirakókra vonatkoznak. Például egy 1000 darabos puzzle kirakásának világrekordja körülbelül egy óra egy perc, amit 2020-ban állítottak fel. A világ legdrágább kirakójának tartják az úgynevezett „Perzsa kirakóst”, ami egy kézzel készített, drágakövekkel díszített arany­puzzle. Értékét több millió dollárra becsülik. 


 


 


 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek