Ducik is elkezdhetik

Minden fogyni vágyót először az étkezési szokásai megváltoztatására, majd fokozott aktivitásra biztatnak. Mi most a Diéta és Fitnesz segítségével próbálunk segítséget nyújtani a túlsúlyos hölgyeknek.

EgészségünkPunyi Kata2007. 10. 19. péntek2007. 10. 19.
Ducik is elkezdhetik

Az elhízásnak számos testi-lelki oka van, amelyhez hozzájárulnak külső-belső tényezők. Mivel egy húsz- vagy annál több kilós túlsúly nem egyik pillanatról a másikra rakódik az emberre, hanem sok összetevő hatására, nem egyszerű feladat a leadása. Komoly figyelmet igényel az új étkezési rendszer összeállítása, de ennél is nagyobbat az edzésterv megalkotása.
Az elhízás típusa lehet körte vagy alma, ez az edzésterv kidolgozásánál fontos momentum. A körtetípus többnyire a nőkre vonatkozik, hiszen a súlyfelesleg elsősorban a hasra, a csípőre, a fenékre és a combokra rakódik. A férfiak inkább almatípusúan híznak, vagyis rájuk a kikerekedett pocak a jellemző.
Az edzések összeállítása előtt figyelembe kell vennünk, hogy a túlsúlyos embereknek általában magasabb a vérnyomásuk, de ezen túlmenően a nyugalmi pulzusuk is sokkal magasabb, mint az átlagé. Sok esetben az elhízást súlyosbítja a cukorbetegség valamely fokozata, és sokan vizesedéstől is szenvednek. A szervezet a nagyarányú cukor-, szénhidrát- és sóbevitellel megköti a vizet, amely kéz- vagy lábdagadáshoz vezethet.
Nagy túlsúllyal még a hétköznapi mozgás is erőltetett, hiszen nagy testtömeget kell mozgatni. Sport esetén még nagyobb a test igénybevétele, a szervezet a legtöbb esetben ehhez valószínűleg nincs hozzászokva. Figyelni kell, hogy a választott mozgásforma kímélje az ízületeket. Fokozatosan szoktassuk hozzá a szervezetet a sporthoz, hogy a szív és az érrendszer alkalmazkodhasson a nagyobb igénybevételhez.
Túlsúly esetén először azokat a mozgásokat kell előnyben részesíteni, amelyektől erősödik a szív és megindul a zsírégetés. Ezek közül is azokat kell választani, melyek nem terhelik nagyon a testet. Az iram eleinte csak nagyon enyhe legyen, nem szabad kifulladásig gyalogolni, futni. Eleinte nem kell hetente négyszer-ötször edzeni. Először is szoktassuk hozzá a testet a rendszeres mozgáshoz.
Legalább az első két-három hétben semmiféle súlyzós programot ne végezzünk, csak eddzük a szívünket, és égessük a zsírt. Ha az állóképességünk valamelyest már stabil, akkor szép lassan elkezdhetjük a súlyzós edzést is. Sokan azt ajánlják, hogy a hét minden napján mozogjunk legalább egy órát. Ha gyors fogyást szeretnénk, akkor ez valóban így van, de túlsúllyal küzdő szervezetet nem szabad a végtelenségig hajtani. Minden egyes edzős nap után jöhet egy pihenőnap. Aznap vagy hanyagoljuk a sportot, vagy érjük be egy könnyed sétával.
A túlsúlyosoknak nem szabad elhanyagolniuk a kargyakorlatokat, hiszen a fogyás során a karon is megnyúlhat, lóghat a bőr. Súlyzós edzésekkel elkerülhető, hogy integető bőrréteg csúfítsa el a karunkat. Emellett fontos a hasizom és a far edzése, hiszen a bőrnek olyan tempóban kell vagy kellene összehúzódnia, ahogy olvadnak le a kilók. Ugyanez érvényes a hasizomra is, bár a lapos has csak diéta, kardio- és hasizomgyakorlatok kombinációjával érhető el. A derékzsírokat a legegyszerűbben a twister géppel lehet eltüntetni – vagy pedig egy seprűnyél segítségével. Hasprésből az első néhány héten 4×30, illetve 4×40-nél többet nem tanácsos végezni!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek