Agyműtét vágás nélkül

Első hallásra elképzelhetetlen, miként lehet gammasugárzással daganatot eltávolítani az agyból úgy, hogy a koponyát nem nyitják fel, a beteg ébren van, fájdalmat nem érez, és az egy-két órás művelet után este már otthonában térhet nyugovóra…

EgészségünkBalogh Mária2007. 11. 16. péntek2007. 11. 16.
Agyműtét vágás nélkül

Az első hazai gammakést a debreceni Gamma Sugársebészeti Központban használják. A beavatkozás egyetlen fájdalmas része az, amikor helyi érzéstelenítés után a beteg fejére helyezik a rögzítő fémkeretet. Ezt követően történnek a képalkotó CT- és MRI-vizsgálatok, melyek segítségével kijelölik a kezelendő területet, majd idegsebészek és fizikusok segítségével megtervezik a sugársebészeti beavatkozást.
– Kiknek javasolt az új eljárás?
– Akinek agydaganata van, és szeretné megtudni, hogy ez gammakéssel operálható-e, kérjen a háziorvosától beutalót hozzánk, majd időpontot a titkárságunkon, és minden addigi orvosi leletét, képalkotó felvételét hozza magával – tájékoztat Bognár László, a program irányítója.
– Mely szempontok döntenek a gammakés mellett?
– Alkalmazása függ attól, hol helyezkedik el az agyban a daganat és mekkora a mérete, milyen eredetű, az agyszövet daganatáról vagy a szervezet más elsődleges daganatának áttétéről van-e szó. Ezen kívül a beteg korát és állapotát is figyelembe kell venni a döntéskor.
– Mi a beavatkozás lényege?
– A kobaltizotópok segítségével előállított sugárnyalábokat úgy lehet a koponyán belüli elváltozásokra összpontosítani és a beteg területet elroncsolni, hogy a környező ép agyszövetek nem károsodnak és a koponyát nem kell felnyitni. Nincs szükség vérkészítmények alkalmazására és hosszas gyógyszeres utókezelésre.
– Ha elroncsolják a daganatot, hogyan végzik el a szövettani vizsgálatot, amely alapján megállapítható, jó- vagy rosszindulatú-e a tumor?
– Vannak olyan, gammakéssel kezelhető agydaganatok, melyeket a képalkotó felvételek alapján is – MRI, CT, PET – jól lehet diagnosztizálni. Vagyis nem kell hozzá előzetesen szövettani vizsgálatot végezni, azaz biopsziás (tűszúrásos) eljárással mintát venni a daganatból. Ha előre nem tudjuk, hogy milyen szövettani természetű daganattal állunk szemben, de gammakéssel kezelhető a beteg, akkor mindenképpen elvégezzük a biopsziás mintavételt.
– Lehet-e mellékhatása?
– Néhány hónappal később, csupán egy-két százalékos valószínűséggel, esetleg ödéma alakulhat ki a beavatkozás körül.
– Más idegsebészeti operációkat, például porckorongsérv-műtéteket is kiválthat a gammakés?
– A későbbiekben az érfejlődési rendellenességek és a fájdalomszindrómák kezelésében is szeretnénk alkalmazni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek