Az orvos válaszol

EgészségünkDr. Szirmák Eszter2007. 11. 23. péntek2007. 11. 23.
Az orvos válaszol

 


Hajhullásjeligére
Olvasónknak sok bosszúságot okoz az említett tünet. Tudnunk kell, hogy minden egyes hajszál egy-egy szőrtüszőből nő ki. Az ember fején születéskor 100-150 ezer szőrtüsző van. Növekedésekor a haj gyökerét élő szövet veszi körül – ez az úgynevezett hajhagyma, amelyben egy osztódó sejtréteg van. Ahogy újabb sejtek keletkeznek, a régiek felfelé nyomódnak, és létrehozzák a hajszálakat. Az aktív növekedést nyugalmi szakasz követi, amikor a hajszál már nem nő tovább, de a töve a fejbőrben marad. A pihenőfázis után új sejtek képződnek a szőrtüszőben, s újra elkezdődik az aktív növekedés. A szőrtüszők teljes élettartamuk alatt mintegy 25 növekedési ciklusra képesek. Naponta átlagosan 80-100 hajszál hullik ki, ám ezeket jó esetben ugyanennyi új hajszál pótolja.
Hajhullás (alopecia) olyankor fordul elő, ha a haj szőrtüszői a normális pihenési fázis után nem aktiválódnak újra. Kialakulásában fontos szerepet játszik például a stressz. De a panasz hátterében állhat vashiányos vérszegénység, hormonális eltérés (így pajzsmirigy-alulműködés), emésztési, felszívódási zavar. Ez utóbbi következményeként okozhatja cink- vagy vitaminhiány. A bőrgyógyászati kezelés mellett érdemes elmennie belgyógyászhoz is, hogy a felsorolt belszervi betegségeket is megnyugtatóan kizárják. Ha a szakember semmi érdemlegeset nem talál, akkor elegendő, ha a száraz bőrfelületeken puhító krémet alkalmaz, és gondoskodik a vitaminpótlásról meg a kellő folyadékbevitelről.

Korpásodás jeligére
Az emberek negyven százalékával fordul elő élete során, hogy korpásodik a haja. Feltételezik, hogy a jelenséget a Pityrosporum ovale nevű élesztőgombával szembeni túlérzékenység okozza; ilyenkor a jelenség jelentősen javítható gombaölő szert tartalmazó sampon használatával. A fejbőr korpásodása ma már jól karbantartható korszerű gyógysamponokkal, valamint helyileg alkalmazott bedörzsölőkkel, vitaminokkal. Ha a fehér pikkelyek nem szűnnek, javaslom, keressen fel egy bőrgyógyászt, mert a szakorvosi vizsgálat egyéb kiváltó okra is rávilágíthat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek