Világnapi vészcsengő

A diabéteszesek minden év november 14-én, az inzulin felfedezőjének születésnapján a figyelem középpontjába kerülnek. Egyre többen élünk mozgásszegény életmódot, miközben étrendünkben többnyire egészségtelen élelmiszerek kapnak helyet. Az Élet Egészség novemberi számában az elrettentő következményekről olvashatunk.

EgészségünkPalágyi Edit2007. 11. 09. péntek2007. 11. 09.
Világnapi vészcsengő

Az inzulin felfedezése egyedül a kísérleti ebek számára nem volt sikertörténet. A „mézízű bővizelés”, azaz a diabétesz ellenszerének kutatása ugyanis többnyire azzal járt, hogy a kutyák hasnyálmirigyét eltávolították, illetve kivezető csövét elkötötték.
Nagyjából százhúsz éve rájöttek az orvosok: ha az állatok hasnyálmirigyét kioperálják, azok túl sok vizeletet ürítenek, majd kiszenvednek. Állítólag az egyik eb tócsája megszáradt, és fehér por, szőlőcukor maradt utána – így jöttek rá, hogy e szerv termeli a cukor emésztéséhez szükséges nedveket. A XX. század elején azt is kiderítették, hogy a hasnyálmirigy úgynevezett Langerhans szigetei állítják elő a vércukorszint csökkentéséért felelős váladékot, ezért a szigetet jelentő latin insula szó után keresztelték el e hormont.
Egy torontói sebész, Frederick Grant Banting ötlete volt, hogy állati hasnyálmirigyből kivonatot készítsen, s ezt juttassa a cukorbeteggé tett ebek vérébe. Jobb híján magán és társain kísérletezett a kanadai doktor, mégpedig szarvasmarhamagzatok hasnyálmirigyéből készített szert vett be. Az első betegnek 1922-ben adták be az inzulininjekciót, méghozzá sikeresen – ezzel megoldották a fiatalkori diabétesz kezelésének problémáját. A felfedezésért a kutatócsoport Nobel-díjat kapott. 1926-ban előállították azt az állatokból nyert, tisztított, kristályos inzulint, amelyből bevált gyógyszer lett. Amikor aztán – tíz évre rá – mindezt lazac spermiumából nyert fehérjével és cinkkel keverték, tartósabb hatású szert kaptak. Szokásos módon étkezés előtt juttatták a bőr alá az inzulint, melynek erősségét meghatározott egységekben mérték.
Az 1950-es évektől kitartóan tanulmányozták az emberi inzulin összetételét, majd megtalálták a génjét is. Mégis a nyolcvanas évekig kellett várni, mire a humán inzulint állati alapanyagok nélkül, mesterséges úton is elő tudták állítani. Manapság pedig már a géntechnológiát hívják segítségül a készítmények gyártásához. Azt azonban még nem sikerült megoldani, hogyan szedhetnék szájon át a szert a diabéteszben szenvedők – így ugyanis nem kéne szúrni magukat. Az emésztőnedvek azonban lebontják a bevett inzulint, mielőtt az kifejthetné hatását.
1. Keveset többször! – a diabéteszeseknek ez legyen étkezéskor a vezérelvük. Naponta öt-hat kisebb evés ajánlott a nagy zabálások helyett.
2. Minden alkalommal vegyen magához szénhidrátot is a beteg, de sosem többet a meghatározott értéknél.
3. Számoljon azzal, hogy az ételek glikémiás értéke a sütés-főzés során megváltozik. A túlzottan pürés, szétfőzött, turmixolt étkek jobban emelik a vércukorszintet, mint a párolt alapanyagok.
4. A növényi rostok jótékony hatásúak. A brokkoli, a káposzta, az uborka, a paradicsom például nemcsak szabadon fogyasztható, de hasznos is.
5. A túlsúlyos cukorbetegek számára különösen ajánlott egy kíméletes fogyókúra, a normál testsúly sokat javít az állapotukon.
6. Az elhízottak a fruktózzal és a szorbittal készült diabetikus édességektől is óvakodjanak, mert ezek energiatartalma magas.
7. Vigyázni kell a túl sok fehérjével is! Nem igaz, hogy a cukorbajjal élő ember húst ehet hússal, ugyanis ez túl sok zsírt jelenthet.
8. Óvakodjon az édes alkoholos italoktól! Ezek „rejtett” cukor- és energiatartalma igen ártalmas lehet. Alkohol hatására a vércukorszint hirtelen leeshet. Száraz borokból is csak mértekkel fogyasszon a cukorbajos.
9. Az energiamentes szénsavas üdítők szabadon kortyolhatók, de a rostos levek szénhidráttartalmával nem árt számolni.
10. A terhesek lehetőleg kerüljék a mesterséges édesítőszereket!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek