Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nemcsak testünkre-lelkünkre hat mozgósítóan a kora nyári nap – megélénkíti rajtunk a foltokat is. S noha kétségtelenül fontos a bőrünk szeplőtlensége, épsége ennél is fontosabb.
Kép: SzlovŽnia, Piran, nyaral‡s, źdźlŽs, tenger, idegenforgalom, napoz— olvas— n™ 2004. 07. 20. fot—: Habik Csaba
Lenge nyári öltözékben kénytelenek vagyunk közszemlére tenni nemszeretem foltjainkat is. Az egyre erősödő napfény, a napozások, a strandolások „kihozzák”, megélénkítik ezeket. A megelőzésben, védekezésben fontos, hogy ne tegyük ki magunkat erős fényhatásnak, és használjunk hatásos fényvédő krémet. Vegyük sorra a foltjainkat!
SZEPLŐK. Leggyakrabban fedetlen bőrrészeken, az arcon és a kézen mutatkoznak, ami elég nyilvánvaló összefüggést mutat a napsugarak hatásával. Különösen tavasszal és nyáron jönnek elő, főként a szőke és a vörös hajú nőkön, férfiakon gyakoriak. A szeplő a bőr festékanyagának túlképződése miatt alakul ki, a pontos oka máig tisztázatlan. Gyógykezelése nem egyszerű. A patikában kapható halványító gélekkel kezelhető. Korszerű, hatékony módszer a lézeres beavatkozás, amelynek során a szeplőben fölgyülemlett festékanyagot távolítják el lézersugárral. Azonban azt tudni kell, hogy idővel – a napfény hatására – a szeplő ismét előjöhet.
MÁJFOLTOK. Főként a fiatal nők, anyukák küzdenek az arcon megjelenő barna májfoltokkal, ami szintén a bőr festékanyagának foltszerű fölhalmozódásából keletkezik. Különösen zavaróak az arcon és az ajak fölött. A nap hatására sötétebbé, föltűnőbbé válnak. Noha orvosi szempontból a májfolt kialakulásának oka szintén nem teljesen tisztázott, a szakemberek állítják: létrejöttében döntő szerepe van a hormontartalmú készítmények, valamint a napfény együttes hatásának. Ha a terhességi hormonváltozás miatt alakulnak ki a bőrön az ilyen barna foltok, azok a szülés után el is múlnak. Nincs tehát velük semmi teendő. Egyébként a májfolt kezelése igen nehéz feladat. Léteznek fehérítő (halványító) kenőcsök, hámlasztószerek, bevethető itt is a lézer – azonban mind csak tünetileg kezelik ezt a bőrelváltozást.
ANYAJEGYEK. A bőrfesték fölhalmozódásából eredő elváltozások jól elhatárolható csoportját nevezzük így. (A népi elnevezés arra utal, hogy részben már születéskor is ott vannak a testen.) Orvosi szempontból kétfélék lehetnek. Az egyik változatban a kis erek szaporodnak föl az adott bőrfelületen, amitől a folt vörös-lilásra színeződik. A másik esetben a festéksejtek túlképződése következik be, amitől barna színt kap a folt. Ez utóbbi, a festékes anyajegy a gyakoribb, és orvosi szempontból is ez a fontosabb.
Ahogy korosodunk, rendszerint az anyajegyek száma is növekszik rajtunk. Mivel előfordulhat ezek rákos elfajulása, fontos szemmel tartanunk őket. Különösen azokra figyeljünk, amelyek – elhelyezkedésük miatt – ki vannak téve a rendszeres ingerlésnek. (Például amelyek a melltartó széle vagy a deréköv mentén vannak.) Ha színben és méretben feltűnő változást észlelünk, forduljunk orvoshoz.
Tudnunk kell, hogy az anyajegy megváltozása még korántsem jelenti annak rákos elfajulását. Az sem igaz, hogy ha az anyajegyet „megbolygatják”, rákos daganathoz vezet. Ha szakszerűen végzik a kimetszését, abból baj nem lehet. Más kérdés, hogy az eltávolított anyajegyet minden esetben el kell küldeni szövettani vizsgálatra, mert csak ennek alapján lehet biztonságosan eldönteni, szükség van-e további kezelésre.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu