Gyomorforgató nyári rémek

Szabadságunk legszebb pillanatait keseríthetik meg azok a gyomor- és bélfertőzések, amelyek – nyári gyermektáborokban tarolván – az elmúlt hetekben többször is a híradások élére kívánkoztak. A leggyakoribb kérdésekre igyekszünk választ adni.

EgészségünkSzijjártó Gabriella2008. 08. 08. péntek2008. 08. 08.

Kép: KecskemŽt, 2008. augusztus 04. Ny‡r, fagylalt, szalmonella. J‡tsz—tŽr, gyerekek. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor

Gyomorforgató nyári rémek
KecskemŽt, 2008. augusztus 04. Ny‡r, fagylalt, szalmonella. J‡tsz—tŽr, gyerekek. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor

1. Az idén melyik vírusfajta a „menő”?
Toronymagasan a calicivírus vezet, amely hányással, hasmenéssel, olykor hőemelkedéssel is járó megbetegedést okoz. A többnyire télen jelentkező vírus idén jócskán „elcsúsztatta a szezonját”, és főként Balaton-parti táborokban jelentkezett. Több mint harminc változatát ismerjük, amelyek közül egy-egy vírusfajta „végigtarol”, majd legközelebb újabb változat üti fel a fejét.

2. Mennyire veszélyes a calicivírus?
Míg a szalmonellából legalább ezer baktériumnak kell bejutnia a felnőtt ember szervezetébe ahhoz, hogy megbetegedést okozzon, e vírusból mindössze húsz is elég. Egyetlen gramm székletben egymillió calicivírus van. Jó hír viszont, hogy amilyen gyorsan jön, olyan gyorsan távozik, azaz három-négy nap alatt helyrejön az, aki megfertőződött.

3. Kiket támad meg a vírus?
A calici nem kímél senkit. A gyomor- és bélbántalmakat okozó vírusokra mégis általánosan az a jellemző, hogy előszeretettel ütik fel a fejüket közösségekben. Pláne gyermekek és idős emberek között (menzán, nyugdíjasotthonokban) tarolnak, hiszen az ő immunrendszerük kevésbé ellenálló. A betegek és a terhes nők hasonlóan védtelenek.

4. Miért nevezik a szalmonellát a nyár rémének?
A „télpárti” calicivírussal ellentétben a szalmonellabaktériumnak a meleg és a nedvesség kedvez. Vaníliafagyi, tojás, nem eléggé átsütött húsok, órákig az asztalon felejtett ételek – nem véletlenül félünk ezektől a nyári hőségben. A baktérium elsősorban a baromfihúson, a tojás külső, meszes héján és a belsejében érzi jól magát. A kevés vizet tartalmazó élelmiszerekben (száraztészta, tojáspor) is hosszú ideig képes elélni.

5. Milyen tünetek utalnak szalmonellafertőzésre?
A fertőzött étel elfogyasztása után 8–36 órával láz, hidegrázás, hasi görcs, hányinger, hasmenés, fejfájás lép föl, esetenként végtagfájdalom.

6. Milyen gyógymód ajánlott gyomorfertőzések esetén?
Címszavakban: sok folyadék, diéta, háztartási keksz, sós ropi, pirítós. Módjával lehet burgonyát és banánt fogyasztani, mivel ezek fokozzák a bélnyálkahártya immunitását. Emellett nagyon fontos a gyakori kézmosás, az általános higiéniai szabályok betartása, hogy útját álljuk a további fertőzésnek.

7. Lássa-e orvos a gyomorbajost?
Az emberek nagy része ilyenkor általában el sem megy az orvoshoz, otthon kúrálja magát. Ám a gyomorfertőzések súlyos kiszáradást okozhatnak, esetenként magas lázzal, heves görcsökkel járhatnak, ezért olykor kórházi segítségre, infúzióra szorul a beteg. A belgyógyászok a székletfogó gyógyszereket nem ajánlják, hiszen nem a vírusok megőrzése, hanem a szervezetből való gyors távozása az érdek.

8. Hogyan védekezhetünk ellenük?
Valójában mindenki ismeri azokat a higiéniai szabályokat, amelyek útját állhatják az említett fertőzéseknek – csakhogy ezeket félvállról vesszük. A szalmonellabaktériumok fő ellenségei például a hűtőszekrény és a tisztasági szabályok, magunkkal és az élelmiszerekkel szemben egyaránt alkalmazva. Pofonegyszerű, nem igaz?

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek