Izzadással frissülünk

EgészségünkValló László2008. 08. 15. péntek2008. 08. 15.
Izzadással frissülünk

Mi sem természetesebb, mint hogy melegben izzadunk. Ha testünk hőmérséklete a kívánatos, átlagos 37 Celsius-fok körüli hőmérséklet fölé hevül, a vegetatív idegrendszer parancsára beindul a hárommilliónyi verejtéktermelő mirigyünk. Az izzadással testünk lehűl, hőmérséklete az élettani szempontból kívánatos érték körül állandósul.
Bőrünkbe ágyazódott verejtékmirigyeink testszerte megtalálhatók, legsűrűbben a tenyéren, a talpon és a homlokon csoportosulnak. Ezek termelik azt a szagtalan, átlátszó, sós ízű folyadékot, ami leginkább vízből, kisebb részben pedig ásványi sókból és tejsavból áll. A hónaljban, a lágyékban és a nemi szervek környékén lévő mirigyekben – a serdülőkortól kezdve – a többinél sűrűbb, tejszerű váladék képződik, amit a bőr baktériumai elbontanak. Ez a bomlástermék a kellemetlen, olykor átható izzadtságszag. (Ahogy például az ujjlenyomatunk, úgy testszagunk is ránk vall; verejtékünk pontos összetétele is egyedi.)
Verejtékmirigyeink révén testünk akár egy-két liter vizet is veszíthet a nyári kánikulában. (De fél liter körüli mennyiséget még hűvös időben és nyugalomban is elpárologtat egy átlagos felnőtt ember.) A melegben végzett fizikai munka vagy sport megsokszorozza a folyadékvesztést, amit természetesen pótolni kell. De a kánikula mellett a stresszes helyzetek, a megerőltető feladatok is növelik az izzadást. Ámde a túlsúlyosak, az alkoholt, a cigarettát, a kávét és az erős fűszereket fogyasztók is számolhatnak azzal, hogy szenvedélyeikkel pluszmunkára késztetik a verejtékmirigyeiket.
Az imént fölsorolt esetek mindegyike az egészséges izzadás körébe tartozik, hiszen konkrét, jól meghatározható az ok. De izzadhat egy ember akkor is, ha nincs ilyen nyilvánvaló kiváltó tényező: nincs meleg, az illető nyugalomban van. Ilyen fokozott verejtékezés mutatkozhat csak a tenyéren, a lábon vagy a hónaljban, de az egész testfelületen is. A szakemberek szerint a csak bizonyos területen jelentkező izzadás hátterében idegi túlérzékenység áll, ami túlműködésre készteti a verejtékmirigyeket. Az egész testre kiterjedő, „ok nélküli” kóros verejtékezés azonban már komoly figyelmeztető tünet, ami föltétlen kivizsgálást igényel.

Kóros izzadást válthat ki:
- hormonzavar
- pajzsmirigy-rendellenesség
- tébécé fertőzése
- egyes gyógyszerek mellékhatása

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek