Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mi lehet a titka, hogy a Dél-Ázsiában élők körében sokkal ritkábban fordul elő a mell-, a petefészek- vagy a prosztatarák, mint nálunk, Európában? Sok-sok keresés, kutatás után mára készen áll a válasz: az étkezésben rejlik magyarázat. A távol-keleti étrend ugyanis zsírszegény.
Leginkább gabonafélékből, zöldségekből és gyümölcsökből áll, és hozzá a hús csak díszként dukál. (Nálunk meg éppen fordítva: a hús a fő étek, amihez a zöldség-gyümölcs csak szerény kellékként tartozik, már ha tartozik.) A kutatások azt is kiderítették, hogy az ázsiaiak körében az említett rákbetegségek elleni védettségben a rendszeresen és nagy mennyiségben fogyasztott szójának van fontos szerepe.
A szója különleges értékét az adja, hogy a húsokkal szinte egyenértékű növényi fehérje mellett úgynevezett fitoösztrogéneket is tartalmaz. Ezek a természetben előforduló növényi vegyületek fölépítésükben bizonyos ösztrogén típusú hormonokhoz hasonlítanak, amelyekhez hozzákapcsolódva (ha csak kis mértékben is) hozzájárulnak a szervezet ösztrogénszintjének növekedéséhez. Mivel a szójában ebből sok van, így jó ösztrogénképzőnek tekinthető. Az ösztrogénról pedig tudjuk, hogy olyan női nemi hormon, ami a női nemi szervek fejlődéséért, a nőies jelleg kialakulásáért felel. Hiánya az egész szervezetet meggyengíti, és az öregedéshez vezető folyamatokat indít el.
A fitoösztrogének erősítik a szervezet védekezőképességét az említett daganattípusok elleni harcban. Ebben tehát a szójának kiemelkedő szerepe van. Legújabban azonban német kutatók kiderítették: a szójához hasonlóan hatékony fitoösztrogének vegyületcsoportja nemcsak a zöldségekben és a gyümölcsökben van jelen, hanem a borban, a világos sörben, a kávéban és a zöld teában is. Ugye nem kérdés, hogy ezek közül mi itt, Európában melyeket helyezzük előtérbe. Nemcsak a rák elleni harcban…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu