Ha az anya többet sír

Egy kisbaba érkezése mindig öröm. Vagy mégsem? Ki könnyebben, ki nehezebben éli meg a terhességet, majd a gyermekszülés utáni időszakot. Előfordulhat, hogy az édesanya hangulata egyszer csak nyomottá válik…

EgészségünkNagy Anna2008. 10. 06. hétfő2008. 10. 06.
Ha az anya többet sír

Egyfajta kényeskedés, úri huncutság vagy figyelemfelhívás – sokan hiszik ezt, ha a szülés utáni depresszió szóba kerül. Pedig évtizedek óta ismert betegségről van szó, amely csak az utóbbi években került egyre jobban a kutatás és a média figyelmének középpontjába. De még így is lényegesen kevesebben fordulnak szakemberhez segítségért, mint amilyen gyakran a probléma előfordul. Az oka: a szégyenérzet.
Mógorné Ternyei Beatrix sem sietett orvoshoz a bajával. A ma már kétéves kisfia nem tervezett gyerek volt – mesél az előzményekről a Győrben élő fiatalasszony. A terhessége elejét a rosszullétek miatt nehezen viselte, 30 kilót hízott, vizesedési problémák gyötörték. Beának egy lány ikertestvére van, akivel állandó összehasonlítások alatt álltak. Valahogy mindig úgy érezte: csúnyább, mint a testvére – és a terhesség alatt ez az érzése csak fokozódott. Féltékeny volt csinos testvérre, és a férjét is féltette tőle. Kövérnek, visszataszítónak találta önmagát, mondván: „különben se akartam ezt a gyereket”. Állandó sírógörcse volt, egyedül érezte magát, az öngyilkosság is megfordult a fejében.
Családja és a férje végig támogatta őt, élesztgették az önbizalmát, mégsem hitt nekik. Közvetlenül a szülés után a helyzet rosszabbodott: a fáradtság, az önvádaskodás és a felelősségtől való félelem („milyen anya leszek én?”) miatt Bea még mélyebbre süllyedt. Aztán, csodák csodája, pár hét után ösztönből nőtt fel a feladathoz, és legyőzte a depressziót.
A kutatások szerint a gyermekágyas lehangoltság főként az anyaság élményével először találkozó kismamákat fenyegeti, illetve a fiatalabb korú anyukáknál gyakoribb. Ami kétségtelen: biológiai, lelki és társadalmi tényezők mind szerepelnek a folyamatban. Fontos megértenünk, hogy a depresszió nem jellemgyengeség, hanem betegség, amelynek tünetei egyénenként változnak.
Dr. Radics Judit pszichiáter szerint a szülés utáni (úgynevezett posztpartum) depressziónak három kategóriája létezik. Az elsőnél a szülésig semmi jelét nem érzékeljük a bajnak. A másodiknál már apróbb jelzések lehetnek szülés előtt, de a környezet számára első gyereknél természetesnek tűnik, hogy túl sokat aggodalmaskodik az anyuka. Ha nagyon magabiztos, az a furcsa. Általában a súlyos tünetek szokták szakemberhez „űzni” a kismamát, elsősorban a családtagok noszogatására. Gyakran jönnek olyan anyukák, akiknek családjában már előfordult a depresszió (még ha nem is a szülés utáni fajtája).
Ha nem kezelik a betegséget – mondja a szakember –, az súlyosan károsíthatja az anya kapcsolatát gyermekével és egész környezetével. Az anyukáknak először is a szégyenérzetüket kell legyőzniük ahhoz, hogy külső segítséget kérjenek. Általában már három hét kezelés után kedvező javulás érezhető, de mindenképpen egy 12 hónapos kúra javasolt a teljes gyógyulásig. A terápiát hasonlíthatjuk a megfázáshoz: ha nem alkalmazzuk megfelelő ideig a gyógyszereket, a betegség újra fellángolhat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek