Sokan vagyunk gyanúsak

Kasztráltak (eunuchok) között még soha nem észleltek prosztatarákot, ami kétségtelenül nagy előny – mégsem cserélnénk velük. Férfiasságunk megőrzésének ára, hogy 45–55 éves kor után prosztatabántalmakkal kell számolnunk. A hatvanadik év fölött pedig már szinte fehér hollónak számít az, akinek nincs ilyen „ügye”.

EgészségünkValló László2008. 10. 17. péntek2008. 10. 17.
Sokan vagyunk gyanúsak

A prosztata (magyarul dülmirigy) a húgyhólyag alatt lévő, a húgycsövet körülölelő, gesztenye méretű és formájú szerv. Több lebenyből áll, ennek mirigyei tejszerű váladékot termelnek (ami ahhoz kell, hogy a spermiumok jobban mozoghassanak). Betegségei közül legveszedelmesebb a prosztatarák, ami a második vezető rákfajta a férfiaknál. Korai stádiumban általában semmiféle tünetet nem okoz. Rendszerint véletlenül kerül felfedezésre egyéb panaszok kivizsgálása alatt kért urológiai vizsgálat során, vagy amikor kiterjedtté válik. Jelentkezhet gyakori vizelési inger, főleg éjszaka. De ennek fordítottja is előállhat: az inger hosszú időn át nem jelentkezik. A dülmirigy – rákos megnagyobbodás miatt – elszoríthatja a húgycsövet, a beteg nehezen vizel, illetve előállhat teljes vizelési képtelenség is. Ha pedig vér jelenik meg az ondóban vagy a vizeletben, az annak a jele, hogy a daganat már betört az ondóhólyagba, a húgyhólyagba.
Hazánkban a prosztatarákban szenvedő férfiak többsége csak akkor kerül orvoshoz, amikor már kialakultak az áttétek. Jó oka volt tehát a Magyar Urológusok Társaságának, hogy megszervezze a prosztatanapot a fővárosban és 13 megyeszékhelyen, amelynek keretében másfél ezren estek át ingyenes szűrővizsgálaton. Tanulságos végeredmény: a megszűrtek között 75 esetben találtak rákra utaló jeleket, mintegy 400 esetben pedig ismételt vizsgálatot javasoltak. E tapasztalatok is azt erősítik, hogy a 45–55 év fölötti férfiak körében nagyon is indokolt az évekénti orvosi vizsgálat – hangsúlyozta Papp György profeszszor, az Állami Egészségügyi Központ urológiai osztályának vezetője. A professzor úgy látja: ha korai stádiumban fedezik föl a prosztatarákot, az időben végzett műtét vagy sugárkezelés után nagy a valószínűsége a gyógyulásnak. Ha már a rák a prosztatán túljutott és áttételessé vált, akkor is kezelhető, hiszen rendelkezésre állnak a korszerű gyógyszerek. Az ilyen kezelés azonban, azon túl, hogy igen drága, komoly életmód-változtatást is igényel, emellett számolni kell a gyógyszerek mellékhatásaival is. Ezért fontos, hogy időben felfedezzék a rosszindulatú folyamatot, amelynek elemi feltétele ötven év fölött az évenkénti urológiai szűrővizsgálat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek