Színtelen szomszédság

Mindent lát, kivéve azt, amire éppen ránéz. Tömören így fogalmazhatnánk meg annak a problémáját, aki az idősek leggyakoribb szembetegségében, a makuladegenerációban szenved.

EgészségünkBalogh Mária2008. 10. 17. péntek2008. 10. 17.
Színtelen szomszédság

Félelmetes számok: a 65 év feletti európai lakosok több mint felénél kimutathatók e szembetegség tünetei, világszerte mintegy 150 millió embert érint. A WHO (Egészségügyi Világszervezet) becslése szerint előfordulásának gyakorisága a következő néhány évtized során meg fog háromszorozódni.
Az időskori makuladegeneráció részleges vagy teljes látásvesztést okozó betegség. A fejlett országokban ez a vakság elsődleges előidézője. Az ideghártya sárgafoltnak (makula) nevezett központi részét érinti, és fokozatosan rontja a központi éles látást. Az érintettek eleinte az otthoni, megszokott környezetben még úgy-ahogy tudnak tájékozódni, jóllehet ez is komoly nehézségekbe ütközik. Végstádiumban a színek vagy a szomszéd arcának felismerése, a tévénézés, az újságolvasás vagy egy csésze kávé pontos kiöntése sem megy már. Mivel a betegség az esetek döntő többségében előbb-utóbb mindkét szemet érinti, különösen fontos a megelőzés, illetve a korai diagnózis. 
Kialakulásában a dohányzás mellett szerepet játszhat az elhízás, az örökletes hajlam, a nem (a betegség nőknél gyakrabban fordul elő, mint férfiaknál), valamint a helytelen táplálkozás. Ha a sárgafolt sorvadását időben diagnosztizálták, többnyire lehetőség adódik a folyamatok lassítására. Előrehaladott esetekben csak nagyon drága és hosszas kezelések árán tartható fenn, illetve néhány esetben javítható az amúgy gyorsan romló látás.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek