Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mindent lát, kivéve azt, amire éppen ránéz. Tömören így fogalmazhatnánk meg annak a problémáját, aki az idősek leggyakoribb szembetegségében, a makuladegenerációban szenved.
Félelmetes számok: a 65 év feletti európai lakosok több mint felénél kimutathatók e szembetegség tünetei, világszerte mintegy 150 millió embert érint. A WHO (Egészségügyi Világszervezet) becslése szerint előfordulásának gyakorisága a következő néhány évtized során meg fog háromszorozódni.
Az időskori makuladegeneráció részleges vagy teljes látásvesztést okozó betegség. A fejlett országokban ez a vakság elsődleges előidézője. Az ideghártya sárgafoltnak (makula) nevezett központi részét érinti, és fokozatosan rontja a központi éles látást. Az érintettek eleinte az otthoni, megszokott környezetben még úgy-ahogy tudnak tájékozódni, jóllehet ez is komoly nehézségekbe ütközik. Végstádiumban a színek vagy a szomszéd arcának felismerése, a tévénézés, az újságolvasás vagy egy csésze kávé pontos kiöntése sem megy már. Mivel a betegség az esetek döntő többségében előbb-utóbb mindkét szemet érinti, különösen fontos a megelőzés, illetve a korai diagnózis.
Kialakulásában a dohányzás mellett szerepet játszhat az elhízás, az örökletes hajlam, a nem (a betegség nőknél gyakrabban fordul elő, mint férfiaknál), valamint a helytelen táplálkozás. Ha a sárgafolt sorvadását időben diagnosztizálták, többnyire lehetőség adódik a folyamatok lassítására. Előrehaladott esetekben csak nagyon drága és hosszas kezelések árán tartható fenn, illetve néhány esetben javítható az amúgy gyorsan romló látás.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu