Gyanítom, sok olvasónk ismeri azt az állapotot, amikor mint a fölfúvódott békát, úgy feszít belülről bennünket valami. Ez a valami a belekben fölhalmozódott gáz, amitől a has fölpuffad és erős telítettségérzés hatalmasodik el rajtunk.
Kép: Gyógyszer függőség orvosság beteg gyógyítás kapszula betegség 2006 10 23 Fotó: Kállai Márton
Bélrendszerünkben mintegy négyszáz különböző baktériumfaj dolgozik azon, hogy föltárják és a szervezet számára hasznosíthatóvá tegyék a bekerülő táplálékot. Ennek során kéntartalmú bélgázok keletkeznek a vastagbélben, amelyekhez – nyeléssel – még jó adag levegő is társul. Ha ezek így, együtt nagy mennyiségben és sokáig vannak ott jelen, puffadásérzést keltenek.
Mivel a lenyelt levegő a belek gáztartalmának 20–60 százalékát is alkothatja, ezért akik például evés közben gyakran isznak, vagy akik sokat rágógumiznak, esélyesebbek a puffadásra. Az élesztős tészták, illetve a sok cellulózt tartalmazó ételek (mint például a bab, borsó, lencse, kelkáposzta, karalábé, karfiol) emésztése eleve fokozott gázképződéssel jár még az egészséges emberek esetében is. (Ebbe a kategóriába tartozik a müzli is.) A zsíros ételek, az alkohol, a kávé és a nikotin is fölfújhatják a hasat. Sokan a nyers zöldség és gyümölcs fogyasztására is puffadással reagálnak. Azok, akik a tejet és a tejterméket nehezen emésztik, az ilyen ételek fogyasztása után számíthatnak a kellemetlen teltségérzésre. Némely betegségben, mint például a szívelégtelenségben és a májzsugorban eleve csökken a gázok felszívódásának mértéke, ezért következik be a puffadás.
A megelőzésben az egyik legfontosabb, hogy jól rágjunk meg minden falatot. Ne beszéljünk teli szájjal, mert ilyenkor sok levegőt is lenyelünk a falattal együtt. Igyunk bőségesen (napi másfél-két liter folyadékot) és mozogjunk rendszeresen, mert ez föllazítja és megmozgatja a béltartalmat, könnyíti az emésztést. Legyünk mértéktartók a „gázos” ételek fogyasztásában, és ilyeneket lehetőleg ne vacsorára együnk. Ne igyunk sok szénsavas üdítőt.
Gyógyteák, vény nélkül kapható gyógyszerek segítenek a puffadásérzés elmulasztásában, de ezekkel csak alkalmanként éljünk. Ha azonban már heteken át állandó társunk ez a kellemetlen teltségérzés, forduljunk orvoshoz.