Az orvos válaszol

Hasi bajok jeligére. Olvasónk az idült hasnyálmirigy-gyulladás okairól, tüneteiről és kezeléséről szeretné ismereteit kibővíteni. Mint írja, gyanakodik arra, hogy édesapja ebben a betegségben szenvedhet. Sokszor felpuffad, gyomortáji fájdalmai vannak. Vizsgálták, de érdemi eltérést a gyomortükrözés nem talált, a hasnyálmirigyenzimek normális szinten vannak, bár a vércukorértékei kicsit magasabbak.

EgészségünkDr. Szirmák Eszter2009. 01. 29. csütörtök2009. 01. 29.
Az orvos válaszol

A hasnyálmirigy az anyagcsere fontos szerve. Megkülönböztetjük az úgynevezett exokrin (külső elválasztású) és endokrin (belső elválasztású) funkcióját. A hasnyálmirigy termeli a fehérjék és a zsírok lebontásához szükséges enzimeket, amelyek a nyombélbe kerülve fejtik ki emésztő hatásukat. Az endokrin működésének köszönhetően termelődik az inzulin hormon, ami a normális vércukorszint biztosításához szükséges. Az idült hasnyálmirigy-gyulladás során a hasnyálmirigy állandó gyulladásban van, ennek következményeként visszafordíthatatlan szerkezeti változások lépnek fel a szervben. Kötőszöveti elfajulás, a kiválasztott enzimeket a nyombélbe szállító vezetékek hegesedése jelentkezik, s emiatt csökken a hasnyálmirigy enzimtermelő funkciója.
Az idült hasnyálmirigy-gyulladás, a hasnyálmirigy-elégtelenség tünetei változatosak lehetnek, például magasabb trigliceridszám, a B12-vitamin felszívódási zavara, magas vagy éppen alacsony kalciumszint, cukorbetegség, hasi folyadék, tartós, idült hasi fájdalom. A hasnyálmirigy-gyulladás diagnózisának klasszikus tünete a gyomortáji fájdalom, amely hátba és két oldal felé sugárzik, valamint a hasnyálmirigy két enzimjének, az amiláznak és a lipáznak magasabbak az értékei. Zsíros étkezésre fellépő hányinger, fájdalom, esetleg hányás, hasmenés is felhívhatja a figyelmet a kórképre.
A betegség oka legtöbbször idült alkoholizmus vagy epehólyag-kövesség, gyulladással vagy anélkül. Okozhatják még gyógyszerek, fizikai behatás, kötőszöveti vagy vírusos betegségek és anyagcsere-rendellenességek. Az idült hasnyálmirigy-gyulladás kiváltó oka a betegek csaknem felében ismeretlen marad. A diagnózis felállításában segítségünkre van a hasi ultrahang, a hasi CT, MRI. Fontos vizsgálat az úgynevezett ERCP, ami egy endoszkópos vizsgálat a gyomor-nyombél-hasnyálmirigy-vezetéken keresztül. Fontos lehet a hasnyálmirigy kiválasztó funkciójának laboratóriumi vizsgálata is.
A terápia legfőképpen diétából, enzimpótló szerekből áll. A hasnyálmirigy-elégtelenség okozta cukorbetegségben kis mennyiségű inzulin adása segít. Egyes esetekben a műtét hozhat megoldást. A hasnyálmirigy enzimtermelő képességének csaknem 90%-át kell elvesztenie ahhoz, hogy kimutatható kárt szenvedjen a szerv működése.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek