Füstbe ment behívók

A méhnyakrák a második leggyakoribb a nőket érintő daganatos betegségek között. A szakemberek évek óta igyekeznek felhívni a figyelmet a védőoltás fontosságára.

EgészségünkSzijjártó Gabriella2009. 01. 29. csütörtök2009. 01. 29.

Kép: Mehnyakrak elleni vedooltas HPV Human Pappilona Virus orvos beteg 2006.12.20. foto: Nemeth Andras Peter

Füstbe ment behívók
Mehnyakrak elleni vedooltas HPV Human Pappilona Virus orvos beteg 2006.12.20. foto: Nemeth Andras Peter

Világszerte, évente 270 ezer nő halálát okozza a méhnyakrák. Hazánkban tavaly 417-en haltak meg a betegségben, pedig időben felfedezve szinte száz százalékban gyógyítható. Sőt: védőoltás is létezik ellene! A Magyar Vöröskereszt, az Egészséges Településekért Alapítvány és a GlaxoSmithKline Kft. tavaly hirdette meg először a méhnyakrák elleni oltás pályázatát, melyen közel 20 millió forint értékű vakcinát lehetett elnyerni. A pályázaton az 5000 főnél kevesebb lakosú, hátrányos helyzetű települések alap- és középfokú oktatási intézményei vehettek részt. A felhívásra mintegy 200 iskola több mint 8000 vakcina igénylésére adta be pályamunkáját. A döntés eredményeként 200, 10–14 éves lány részesülhet térítésmentesen a védőoltásban. A nyertes települések – Tiszagyenda, Nógrádszakál, Kurityán, Lad, Biri, Mátyásdomb, Császár, Csányoszró és Kőrösszegapáti – három szakaszban kapják meg a vakcinát. Az első oltás beadását követően egy, illetve hat hónap múlva kapják meg a 2. és 3. oltást, mivel a védelem csak mindhárom vakcina beadása után éri el a kívánt hatást.
A nagy érdeklődésre való tekintettel 2009-ben ötven százalékkal több, azaz már 300 gyermek részesülhet majd a vakcinában. A pályázat részletei február 16-ától  elérhetők lesznek a www.egeszsegterv.hu honlapon.
„Két kiskorú lány édesapjaként átérzem a méhnyakrák elleni küzdelem fontosságát, és támogatom a hátrányos helyzetű fiatalok felkarolását ebben a létfontosságú küzdelemben” – jelentette ki Habsburg György, a Magyar Vöröskereszt elnöke. A magyar lakosság védőoltási és szűrési hajlandósága messze elmarad a nyugat-európai átlagtól. A szervezett szűréseken a behívott nők 6-6,5 százaléka vesz részt évente, holott a vizsgálat fájdalommentes és – Európában szinte egyedülállóan – térítésmentes, illetve az útiköltséget is visszatéríti az OEP.
A védőoltások receptkötelesek, a háziorvos, a házi gyermekorvos és a nőgyógyász is beadhatja annak, aki kéri. A védőoltás kortól függetlenül minden nőnek ajánlott. Az oltás után a rendszeres szűrést ugyanúgy folytatni kell, ugyanis a szűrés és az oltás együttes alkalmazása biztosítja a leghatékonyabb védelmet méhnyakrák ellen.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek