
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

Honfitársaink több mint 47 százaléka bármely más betegségnél jobban fél látása elvesztésétől. Ennek ellenére például minden harmadik magyar dohányzik, amivel – sokan nem is tudják – a látásukat is veszélyeztetik. Úgy tűnik, hiába figyelmeztet az Egészségügyi Világszervezet arra, hogy például az időskori makuladegeneráció (AMD) mintegy 150 millió embert érint világszerte, és a 65 év feletti európai lakosok több mint felénél kimutathatók a betegség tünetei.
A fejlett országokban az AMD a gyógyíthatatlan vakság kialakulásának vezető oka az említett korosztályban (35%), de a betegség korai jelei már a középkorú embereknél is jelentkezhetnek. Mivel a betegek éppen azt nem látják, amire ránéznek, az életminőségükben óriási hanyatlás áll be. Az AMD ugyanis a retina központi részét támadja meg, és a beteg fokozatosan elveszíti központi éleslátását. A látómező központi részén jelentkező homályos folt, eltorzult kép vagy elgörbülő vonalak a makuladegeneráció első tünetei lehetnek. A dohányzás mellett az AMD kialakulására ható kockázati tényező még az elhízás, az örökletes hajlam, a nem (nőknél gyakrabban fordul elő, mint férfiaknál) és az egészségtelen táplálkozás.
Ha szeretné megtudni, hogy önnél is fennáll-e az ADM veszélye, végezzen el egy gyorstesztet a mellékelt Amsler-rács segítségével! Világos helyen tartsa meg a rácsot szemmagasságban, az arcától 30-40 cm-re. Amennyiben szemüveges, viselje a szemüvegét. Takarja le az egyik szemét, a másikkal pedig nézzen a középső pontra. Figyelje meg, hogy lát-e rendhagyó formákat, hullámokat, görbe vonalakat, hiányzó négyzeteket. Ezután ismételje meg a kísérletet a másik szemével is.
A teszt közben a négyzetrácsnak mind a négy sarkát látnia kell. Amennyiben a rácsszerkezetet nem látja egységesnek, görbe vonalak jelentkeznek vagy hiányoznak egyes részek, forduljon szemész szakorvoshoz, mert a rács normálistól való bármilyen eltérése kialakuló AMD-re utalhat. Azonban az Amsler-rács már csak az előrehaladott makuladegenerációt tudja kimutatni – így ha nem is látott jelentős elváltozást a rácsban, akkor is keressen föl szemész szakorvost, amennyiben elmúlt ötvenéves, és érvényes önre a betegség rizikófaktorainak bármelyike!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu