Az orvos válaszol

EgészségünkDr. Szirmák Eszter2009. 04. 02. csütörtök2009. 04. 02.
Az orvos válaszol

Fogvesztés jeligéjű olvasónk fogai az utóbbi időben meglazultak, és fél, hogy elveszti azokat, ha nem tesz ellene semmit. A fogínybetegség a felnőtteknél a fogvesztés vezető oka. A fogakhoz tapadó baktériumréteg gyulladást okoz az ínyben és a csontokban – ezt az elváltozást hívjuk periodontális betegségnek, amelyet a fogorvosok manapság egyre fontosabb fogászati és általános egészségügyi kérdésnek tartanak. A baktériumrétegből plakk képződik; ha nem távolítjuk el naponta, lerakódik és idült gyulladást okoz. A betegség lefolyásában lehetnek különbségek, ám ha nem kezeljük időben, mindenképpen fogvesztéshez és súlyos íny-, valamint csontkárosodáshoz vezet. Korai formájában a fogínybetegséget fogínygyulladásnak nevezzük. Ennek első jele általában a fogínyvérzés. Sokan tévesen természetes jelenségnek tartják, ha fogmosáskor a fogíny vérzik. A gyulladás jele még a vörös, duzzadt, érzékeny fogíny. Bár a folyamat általában visszafordítható, sürgősen fel kell keresni a fogorvost. A kezelés során a fogorvos tisztítással, helyileg alkalmazott gyógyszerekkel segíti a gyulladás leküzdését. A betegség megelőzésében fontos a rendszeres és szakszerű fogmosás.
     
Ételallergia jeligére. A leggyakrabban allergiát okozó étel a hal, a tojás, a bab, a borsó, az articsóka, a szója, az avokádó, a citromfélék, a paradicsom, a földieper, a dió, a mandula, a csokoládé és a méz. Az ételallergiákra semmilyen specifikus kezelés nem áll rendelkezésre azon kívül, hogy a tüneteket okozó étel fogyasztását beszüntetjük.
     
Mennyi legyen? jeligéjű levélírónk arra kíváncsi, mennyi a kívánt szívfrekvencia anginás betegeknél. A szívfrekvencia a szív egy perc alatti összehúzódásainak a száma. A nyugalmi pulzusszám a 60-80 percenkénti ütésszám. Értéke változik alváskor, fizikai, lelki megterhelésre. Alváskor csökken, míg megterhelésre nő. Szapora szívverést okozhat még vérszegénység, pajzsmirigy-túlműködés, láz, koffein is. Stabil anginás betegek esetében a szívfrekvencia-növekedés a szívizomban vérellátási zavart idézhet elő, ami mellkasi fájdalomban nyilvánul meg. A stabil anginás betegek nyugalmi pulzusszámát ezért 55-60/perc körüli értékre tanácsos beállítani.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek