Gyermekmentés a farzsebben

Egy gyermekkel – akárhogy is óvjuk, féltjük – bárhol és bármikor pillanatok alatt megtörténhet a baj. A sérült ilyenkor kétségbeesetten sír, a felnőtt pedig kapkodva próbál segíteni, s eközben minden igyekezete ellenére sokszor nem szakszerűen látja el, amivel néha többet árt, mint használ. A nemrégiben elindított új, ingyenes applikáció ezekre a vészhelyzetekre ad gyors és szakszerű tanácsokat.

EgészségünkMarosi Antal2023. 08. 26. szombat2023. 08. 26.

Fotó: Ujvári Sándor

Fotó: Ujvári Sándor

A Magyar Gyermekmentő Alapítvány országszerte immár 18 éve tart népszerű, ingyenesen elérhető elsősegélynyújtó, különböző vészhelyzetekre felkészítő, felvilágosító tanfolyamokat. – Kezdetben nagyszülők, pedagógusok is részt vettek a programokon, ma már szinte kizárólag csak párok keresik ezeket az alkalmakat – summázza a kialakult helyzetet dr. Gesztes Éva főorvos, az alapítvány szakmai vezetője. A mintegy negyvenötezerre becsült eddigi hallgatóságuktól szerzett tapasztalatok adták a zsebekben lapuló mobiltelefonokra telepíthető, lényegében az előadások rövidített tartalmát összefoglaló applikáció ötletét.

– Nemcsak az előadásokon, hanem a gyermekmentő munkánk során is gyakran tapasztaljuk, hogy a szülők mennyire tanácstalanok a vészhelyzetekben. Sokszor olyan eljárásokat alkalmaznak, amelyek nemhogy nem segítenek, hanem még árthatnak is a bajbajutottaknak – teszi hozzá a főorvos. Például hiba a leforrázott testrészek tejföllel történő lekenése, vagy az allergiás rohamra adott kalcium. Hasonlóképpen nem szerencsés, ha negyven centi vastag dunyha alá dugjuk a lázas gyermeket. Nagyon sok olyan dolgot hozunk a múltból, a nagyszülők példáiból, amelyek ma már nem állják meg a helyüket. A most elindított, az aktuális információkkal folyamatosan kiegészülő megoldással lezárulhat a tévedések időszaka, a segítők tudományosan megalapozott, naprakész ismeretekhez jutnak.

A szülők, hozzátartozók különböző vészhelyzetek közül – például lázgörcs, félrenyelés, forrázás, sérülések, újraélesztés – tudják kiválasztani, amelyiknek ők is részeseivé váltak. Ha valaki rákattint az adott menüpontra, akkor tíz másodperces videóban láthatja a teendőket. E mellett olvasható részletesebb esetleírás is. A teljesség igénye miatt még megelőzési tanácsokat is kapunk: miként lehet az adott balesetet, betegséget megelőzni? Mert ne felejtsük el, hogy a gyermekkori balesetek hetvenöt százalékban megelőzhetők!

– Nem hagytunk ki egyetlen fontos kórképet sem. A görcsöléstől a fulladáson át az égési sérülésekig minden olyan probléma megtalálható az alkalmazásban, amellyel a gyermekmentő munkánk során a leggyakrabban találkozunk – magyarázza dr. Gesztes Éva. Fontos megemlíteni, hogy az applikáció kizárólag a súlyos, azonnali beavatkozásokra korlátozódik. Nagyon tömören fogalmaz, mert a felhasználónak erre van szüksége, hogy eldönthesse: mi a teendő, kell-e mentőt hívni vagy sem?

Az applikáció ingyenesen tölthető le Android vagy más rendszerű mobiltelefonokra. Gyermek-elsősegély farzsebben – így hangzik a program szlogenje.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek