Fontos a megfelelő higiénia!

Március elején hányást, hasi fájdalmakat és hasmenést okozó gastroen­­teritis-járvány tört ki egy Pest vármegyei város több közösségi intézményében, hét óvodában, öt iskolában és egy idősek otthonában, amit összesen 867-en kaptak el – tájékoztatott a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ. Öt betegnél olyan súlyosak voltak a tünetek, hogy kórházba kerültek. A laboratóriumi vizsgálatok a Staphylo­coccus aureus és a Calicivírus kórokozókat azonosították.

EgészségünkHabik Erzsébet2025. 03. 31. hétfő2025. 03. 31.

Kép: A vírusos bélgyulladás többnyire hirtelen jelentkezik, azonban általában pár nap alatt el is múlik. A terápia leghangsúlyosabb része a megfelelő minőségű és mennyiségű folyadékpótlás

Fontos a megfelelő higiénia!
A vírusos bélgyulladás többnyire hirtelen jelentkezik, azonban általában pár nap alatt el is múlik. A terápia leghangsúlyosabb része a megfelelő minőségű és mennyiségű folyadékpótlás
Forrás: Shuttterstock

A gastroenteritis, amelyet többnyire „gyomorrontásnak” vagy „gyomor-bél gyulladásnak” neveznek, egy igen gyakori egészségügyi probléma. Jellemző tünetei közé tartoznak a hányás, a hasmenés és hasi fájdalom, a láz és a rossz közérzet, a fáradtság és gyengeségérzés. A fertőzést okozhatják vírusok, (norovírus és a rotavírus), bizonyos baktériumok, mint például a Salmonella, az Escherichia coli (E. coli) és a Campylobacter. Ezek a baktériumok gyakran szennyezett élelmiszerek, különösen nyers vagy rosszul főzött húsok és tojások, illetve nem kellőképpen tiszta ivóvíz révén kerülhetnek a szervezetbe. A Giardia lamblia és a Cryp­tosporidium nevű paraziták szintén okozhatnak gastroenteritist, ha szennyezett vizet fogyaszt valaki. Ezek a fertőzések gyakran utazás során fordulnak elő, különösen olyan helyeken, ahol a higiéniai körülmények nem megfelelőek. 

A betegség kezelése általában tüneti jellegű, ami azt jelenti, hogy a cél a panaszok enyhítése és a kiszáradás megelőzése, mivel a gast­roenteritis súlyos folyadékvesztéssel jár. A víz, az elektrolitokat tartalmazó italok (például sportitalok) és a gyógyszertárban kapható rehidratációs oldatok segíthetnek a folyadék- és elektrolit­veszteség pótlásában. 
A gyógyuláshoz pihenésre is szüksége van a testnek. A megerőltető tevékenységeket ajánlatos elkerülni, amíg a panaszok fennállnak. A megfelelő pihenés segíti a szervezet regenerálódását, és csökkenti a fertőzés továbbterjedésének kockázatát. 

A betegség ideje alatt tanácsos könnyen emészthető ételeket fogyasztani. A dietetikusok a BRAT-diétát (banán, rizs, alma[püré] és pirítós) javasolják, mivel ezek az ételek gyengédek az emésztőrendszerhez és könnyen felszívódnak. A betegség ideje alatt kerüljük a zsíros, fűszeres és tejtermékeket tartalmazó ételeket, amelyek irritálhatják a gyomrot és a beleket. Majd amikor a tünetek enyhülnek, fokozatosan vissza lehet térni a megszokott étrendünkhöz. A probiotikumok alkalmazása szintén előnyös lehet, mivel segíthetnek helyreállítani a bélflóra egyensúlyát. A legtöbb esetben nincs szükség antibiotikumokra, mivel a vírusos gastroenteritis nem reagál ezekre. Súlyos bakteriális fertőzés esetén azonban antibiotikumot rendelhet az orvos. 

A megfelelő higiéniai szokások és az ételek helyes tárolása és előkészítése segíthet elkerülni a fertőzést. Például fontos, hogy a tejtermékeket és más, könnyen romló élelmiszereket hűtve tartsuk, és ne hagyjuk hosszú ideig szobahőmérsékleten. A legtöbb gastro­en­teritises eset enyhe lefolyású, de vannak helyzetek, amikor szükség lehet orvosi beavatkozásra. Azonnal forduljon orvoshoz, ha a tünetek több mint 3-5 napig fennállnak, vagy ha folyamatosan romlanak. 

Tudta?

A rotavírus elleni védőoltás már rendelkezésre áll, amely csökkentheti a betegség előfordulását és súlyosságát. Ez az oltás a gyermekek számára különösen fontos, mivel a rotavírus súlyos kiszáradáshoz is vezethet, ami gyors orvosi beavatkozást igényelhet. 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek