Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A diabéteszes láb a cukorbetegség egyik leggyakoribb szövődménye. Ennek ellenére sokan nem törődnek a többnyire fájdalommentes, enyhe tünetekkel, amelyek hátterében veszélyes gond húzódhat meg.
Fotó: megaflopp
A magas vércukorszint elsősorban a mikrokeringést, vagyis a hajszálereket károsítja, amelyek az oxigént és a tápanyagot juttatják el a szövetekhez. Ha a láb bőre, izmai, idegei a szükségesnél kevesebb vért kapnak, romlik a működésük. Emiatt a nagyerekben is kialakulhat érszűkület, a láb érzőképessége sérül. A diabétesz szövődményeként jelentkező idegkárosodás (szaknyelven neuropátia) a lábra hat ki a leginkább. A beteg zsibbadtnak, hidegnek érzi e végtagjait, kevéssé vagy nem észleli az azokat érő fájdalmas ingereket, a túlterhelést, a meleget, a hideget, illetve sebek alakulhatnak ki a talpán.
– Az idegek állapota és a láb vérellátása fokozatosan romlik. Az állandósuló neuropátiás fájdalmak, a szaggató, égő érzés, a bőr kipirosodása, az alsó végtagok formájának megváltozása figyelmeztető tünet. Az érzészavar következtében a beteg nem észleli, amikor a lábát túlzott nyomás vagy terhelés éri. A kialakuló bőrkeményedés, tyúkszem harmada lábfekélyt idézhet elő. A bőr hasadásával kezdődő probléma többnyire nem jár fájdalommal, de komolyan kell venni, mert a kezeletlen seb végtagvesztéshez is vezethet – magyarázza dr. Mező Róbert ortopédsebész főorvos, a Semmelweis Egyetem mesteroktatója.
A cukorbeteg sebe lassan gyógyul, és könnyen elfertőződhet. Ha elkap egy gyors lefolyású gyulladást, az izomelhaláshoz vezethet. Ezért a sebet pár órán belül szükséges lenne feltárni – figyelmeztet a főorvos. Hangsúlyozza, hogy Magyarországon az amputációk száma négyszerese az európai átlagnak. A Budapesti Jahn Ferenc Dél-pesti Kórházban elvégzett felmérés kimutatta, hogy e beavatkozások 70-80 százaléka nem az életkorral gyakorta jelentkező érszűkület, hanem a cukorbeteg láb kialakulása miatt válik szükségessé.
Minden óvintézkedés alapja a jól kezelt diabétesz, az egészséges életvitel, az előírás szerint mért, kontroll alatt tartott vércukorszint. Lényeges a megfelelő lábápolás, a rendszeresen végzett pedikűr. A podiáterek – speciális lábápolók – nagy fordulatú maróval távolítják el a talpon keletkezett bőrkeményedéseket, elébe menve a fertőzések kialakulásának – részletezi dr. Mező Róbert. A megelőzés másik lényeges része a megfelelő lábbeli viselése, amellyel a felére csökkenthető az amputációk száma. Ha a beteg mindezekre figyel, megelőzheti a lábszövődményeket – emeli ki a szakember, a Dr. Orto vállalat létrehozója, mely szervezet úttörő szerepet játszik az ortopédiai lábelváltozások kezelésében, a diabéteszes láb ellátásában, a gyógyászati eszközök kifejlesztésében. A cukorbetegség során a láb deformálódhat, ödéma alakulhat ki rajta. Az érintettnek olyan lábbelit kell viselnie, amelybe belefér a 8-10 milliméter vastag, két réteg habanyagból készített cukorbeteg-talpbetét. Dr. Mező Róbert irányításával – aki 2023-ben elnyerte a Richter Érdemérem Díjat – kifejlesztették az említett elveknek megfelelő cipőkonstrukciót. Következő lépésként megalkották a páciensek kilencven százalékát lefedő, 29 elemű kaptasort, amellyel a diabéteszes lábra viszonylag könnyen tudnak cipőt gyártani.
A Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége (CEOSZ) szintén felismerte a megelőzés fontosságát. A főorvossal együttműködve oktató videósorozatot készítettek, amely öt oldalról közelíti meg a cukorbeteg láb problémáját: a bőrgyógyász, a podiáter, a háziorvos, a sebész és a gyógyászati segédeszközökre specializálódott szakember szemszögéből, valamennyien fontos szereplői a cukorbetegek ellátásának. Létezik egy hatodik film is, amely a beteg nézőpontjából közelít a problémához. Továbbá Diabétesz és a láb címmel felvilágosító füzetet adtak ki, amely szintén az orvos-beteg tájékoztatást szolgálja.
Panasz esetén, de legalább évente egyszer vizsgáltassa meg orvossal a végtagjait. Viseljen ortopéd cipőt, és a felhúzása előtt tapintsa meg, hogy nem került-e bele idegen tárgy (például egy kavics), mert gyakran ezért alakul ki fekély a lábon. A hagyományos pedikűr helyett válassza a gépi megoldást. Lábápolásra használja a gyógyszertárakban kapható diabéteszes krémet – sorolja a legfőbb tanácsokat dr. Mező Róbert, aki szerint, ha az érintett megfogadja az orvosi javaslatokat, akkor cukorbeteg lábbal is teljes életet élhet.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu