Fotó: Jüan Cseng
Tavaly 428 beteg külföldi gyógykezelését engedélyezte a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK), melyekre összesen 2,1 milliárd forintot fordítottak. Az esetek között szerepelt májtranszplantáció, donorkeresés, valamint koponya- és arcrekonstrukciós műtét is – írja az Economx.
A betegeket elsősorban az Európai Unió tagállamaiban és Svájcban látják el, az engedélyeket pedig általában a páciensek által kiválasztott külföldi intézményekre adják ki, amennyiben azok megfelelnek a jogszabályi feltételeknek.
A külföldön igénybe vehető, tervezett egészségügyi ellátások lehetőségeiről egy 2013-as kormányrendelet rendelkezik. Általános szabály, hogy a külföldi ellátás igénybevételét kérelmezni kell, a kérvény elbírálása hatósági eljárás keretében történik, orvosszakmai indokoltságát független szakértő állapítja meg. A teljes eljárási időtartamra a kérelmezőnek magyar társadalombiztosítási jogviszonnyal kell rendelkeznie. A tervezett külföldi gyógykezelés iránti méltányossági kérelem – a kísérleti fázisban lévő, úgynevezett „study” keretében megvalósuló kezelésektől eltekintve – bármilyen betegség esetében benyújtható. A NEAK csak akkor fedezi a kezelés költségeit, ha a tagozat döntése értelmében a kérelmezett ellátás szakmailag elfogadott és a beteg szempontjából reális egészségnyereség várható. Az uniós rendeletek alapján igénybe vehető külföldi gyógykezelésnél a jogszabály előírja, hogy ha az ellátás Magyarországon is hozzáférhető és a társadalombiztosításba befogadott, akkor a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK)15 napon belül megvizsgálja, hogy a kérelmet benyújtott beteg ellátható-e hazánkban.
Az elbírálás szempontjai: