Alpesi cunami söpörte el az osztrák községet
origo.hu
A quinoa sokak számára ismeretlen alapanyag a konyhában, holott igen tápláló és értékes gabonaféle. Dél-Amerikából származik, ahol már Kr. e. 5000 körül termesztették az Andokban fekvő Titicaca-tó környékén. A burgonya után ez volt az inkák második legfontosabb terménye, ezért a gabonák anyjának is nevezték.
Fotó: Annie Wells
Sokféle ásványi anyagot (magnézium, kálium, kalcium, vas, cink) tartalmaz, de igen gazdag B-, C- és E-vitaminban is. Magas a rost- és esszenciális aminosav-tartalma, valamint antioxidánsokban is bővelkedik. A többi gabonához képest magasabb a fehérjetartalma, és mivel gluténmentes, az arra érzékenyek is fogyaszthatják. Könnyen emészthető, lúgosító tulajdonsága miatt a méregtelenítőkúráknak is fontos alapanyaga. Magas antioxidáns-tartalmának köszönhetően segít megelőzni egyes daganatos megbetegedések kialakulásának kockázatát.
Enyhe, dióra emlékeztető íze miatt sok mindenre használhatjuk, például raguk, levesek gazdagítására, vagy egyszerűen köretként. A quinoát célszerű főzés előtt átmosni, a magok felszínén ugyanis egy szaponin nevű anyag található, amely kesernyés, szappanszerű ízt ad neki. Elkészítése megegyezik a rizsével vagy a kölesével. Olajon egy kicsit elő lehet pirítani, azután 2-2,5-szeres hideg vízben tegyük fel főni, ízlés szerint fűszerezve. 15-20 perc alatt fő puhára. Készíthető belőle tejberizshez hasonlító édes desszert is, amit gyümölcsökkel kombinálhatunk.(he)
Tudta?
Bár gabonaként emlegetjük, de a quinoa (Chenopodium quinoa) az álgabonák közé tartozik. A hagyományos gabonaféléktől abban különbözik, hogy apró magjai növényrendszertani értelemben nem gabonaszemek, azonban tápanyagtartalmuk és konyhai felhasználhatóságuk nagyon hasonló.
origo.hu
ripost.hu
origo.hu
magyarnemzet.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
mandiner.hu
mandiner.hu
origo.hu