Csodaszer, de kinek?

Egy új kutatás szerint az Ozempic, a cukorbetegek számára kifejlesztett gyógyszer akár az öregedést is lassíthatja, ami miatt még nagyobb hiányra lehet számítani. A szemaglutidot tartalmazó készítmény már eddig is számos botrány főszereplője volt, így a szakértők tartanak attól, hogyan hatnak majd a betegekre a Yale Egyetem eredményei.

EgészségünkJancsó Orsolya2024. 09. 30. hétfő2024. 09. 30.

Fotó: Pressmaster

Portrait,Of,Cute,Obese,Woman,Standing,Against,Mirror,In,Gym Fotó: Pressmaster

Nem kerülhette el a hatalmas felháborodást a közösségi médiában a brit reality sztár, Kelly Osbourne, amikor február végén csodálatosnak nevezte az Ozempicet. Számosan sérelmezték, hogy a valódi cukorbetegek azért jutnak nehezebben a szerhez, mert a mély pénztárcával rendelkezők inkább az injekciókat választják a fogyáshoz, mintsem a megváltoztatott étkezési prtotokollt és a sportolást. A szemaglutidot tartalmazó gyógyszert nem véletlen aposztrofálják a lusták fogyasztószerének, mivel a hatóanyag nemcsak a hasnyálmirigyben található inzulintermelő sejtek működését ösztönzi, így csökkentve a vércukorszintet, hanem az agy éhségérzetet szabályozó részére is hat. Teltségérzetet okoz, ami étvágycsökkenéshez, így súlyvesztéshez is vezet. 
A gyógyszert eredetileg a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek fejlesztették ki. Magyarországon igazolt cukorbetegség nélkül nem írható fel, Amerikában viszont vény nélkül is kapható étvágycsökkentőként. A kereslet akkora rá Európában, hogy az elmúlt évben számos hamisítási botrány tört ki az Ozempic kapcsán. Nagy-Britanniától Németországig fordultak elő akár életveszélyt okozó ügyek. Az év elején negyvenezer beteg adatait vizsgálva arra jutottak, hogy a gyógyszert fogyókúrás célból al­kalmazók mindössze húsz százaléka tartotta a súlyát az injekciók abbamaradása után, tehát a kezelés nem ad hosszú távú meg­oldást. 
Most a Yale Egyetem Orvosi Kara hozta nyilvánosságra, hogy az Ozempic a szívelégtelenséggel, az ízületi gyulladással, az Alzheimer-kórral és a rákos megbetegedésekkel kapcsolatban is alkalmazható. A kutatások során közel 18 ezer embert vizsgáltak több mint három éven keresztül. A minimum 45 éves, elhízott vagy túlsúlyos alanyok 2,4 milligramm szemaglutidot, a kontrollcsoport tagjai ugyanennyi placebót kaptak. A résztvevők szív- és érrendszeri betegségben szenvedtek, azonban a cukorbetegség kifejezetten kizáró tényezőnek számított. Az eredmények szerint a szemaglutidot kapók alacsonyabb arányban haltak meg szív- és érrendszeri problémákhoz köthető okból. A gyógyszer csökkentette a kockázatokat, javította a szívelégtelenség tüneteit és visszafogta a gyulladás szintjét. Szintén alacsonyabb volt a Covid-halálozási arány a gyógyszert kapók körében, mint a kontrollcsoport esetében. 
Az eredmények visszafogott értékelései szerint egyértelmű, hogy a túlsúly és az elhízás növeli a halálozás kockázatát, és ezen problémán valóban segíthet a szemaglutid. Az optimista megközelítés úgy véli, hogy az emberi egészség ilyen módon való megőrzése az öregedési folyamatot is lassítja. Félő, hogy ez a lehetőség túl sok ember számára vonzó, akik gyors megoldást szeretnének a helyes táplálkozás és a testmozgás kínálta nehezebb út helyett. Őket valószínűleg a mellékhatások sem zavarják, pedig az Ozempic szedése közben számosan panaszkodnak hányingerre, gyomorpanaszokra, puffadásra és gázképződésre. A nem rendeltetésszerű használat egyébként akár hasnyálmirigy-gyulladást is okozhat. 
Az Európai Gyógyszerügynökség a készítményt övező botrányok miatt felszólította az orvosokat, hogy csak indokolt esetben írják fel a betegeknek. A könnyű fogyásra vágyók azonban rendre illegálisan próbálnak hozzájutni az Ozempichez, főként, hogy számos tévhit is kering a közösségi médiában. A TikTokon például többen adtak hírt arról, hogy a gyógyszer szedésének köszönhetően estek teherbe. Ez orvosi szempontból egyáltalán nem bizonyított, mindössze annyi valóságalapja van a kijelentésnek, hogy a rossz vércukorszint valóban okozhat beágyazódási problémákat, illetve ronthatja a petesejtek minőségét. 
Az összeesküvés-elméleteket kedvelők már azt is felvetették, hogy a közösségi médiában pillanatok alatt elterjedő pozitív hírek valójában a gyógyszerpiac manipulációinak köszönhetők. A dán Novo Nordisk 2017-ben hozta forgalomba az Ozempicet. A cég árbevétele folyamatosan nő, csak 2024 első negyedévében például 22 százalékkal. 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek