Társadalmi egyeztetésre bocsátotta a kormány a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvény idősekre vonatkozó, fogászati ellátásáról szóló részét. A tervezet szerint az ingyenes ellátásra jogosultság korhatárát 62 évről 65 évre emelték volna. Az intézkedést azonban nem vezetik be.
Fotó: Kurucz Árpád
Sem a családügyi szervezetek, sem az Idősek Tanácsa nem támogatta a jogosulti korhatár emelését a fogászati ellátásban, mert az mind anyagi, mind népegészségügyi szempontból hátrányosan érintené az idős társadalmat. A kormány ezért nem változtat a szabályokon – közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium.
Mit érdemes tudni a térítésmentes fogászati eljárásról?
A fogászati kezeléseket alap- és szakellátási csoportokba osztják. Az alapellátás beutaló nélkül, a fogászati szakellátás (szájsebészet, fogszabályozás, fogágybetegségek kezelése, gyermekszakellátás, fogászati röntgen) beutalóval vehető igénybe a lakóhely (tartózkodási hely) szerint illetékes, területi ellátási kötelezettséggel rendelkező fogorvosi szolgálatnál. Ugyanakkor lehetőség van másik, nem „körzetes” fogorvoshoz is fordulni, amennyiben ő a kezelésünket vállalja. Ebben az esetben sem kell fizetnünk, az ellátás igénybevételéhez azonban tajkártyára és személyazonosító okmányra minden esetben szükség van.
Fontos a szűrés!
Akkor is elengedhetetlen a rendszeres fogászati szűrővizsgálat, ha semmilyen panasz nem áll fenn, hiszen csak így lehet időben felfedezni a problémákat, például a kezdődő fogszuvasodást vagy ínygyulladást. Fogászati szűrésen félévente érdemes részt venni, a vizsgálat a fogászati alapellátást nyújtó fogorvos feladata. Ezt a szűrővizsgálatot – függetlenül a fogászati ellátás igénybevételének okától – el kell végezni az ellátásra jelentkezett betegnél.
A térítésmentesen igénybe vehető szolgáltatásokat két fő csoportba oszthatjuk: vagy életkortól függetlenül igénybe lehet őket venni, vagy életkorhoz, illetve állapothoz kötődnek – olvasható a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) tájékoztatójában.
Életkortól függetlenül ingyenesen vehető igénybe a sürgősségi ellátás, évente egyszer a fogorvosi szűrővizsgálat, a góckutatás és a krónikus betegségekhez köthető fog- és szájbetegségek kezelése, a fogmegtartó kezelések (például fogtömés, gyökérkezelés, gyökértömés). A teljes körű fogászati alap- és szakellátás térítésmentesen igénybe vehető 18 éves korig (illetve a középiskola, szakképző iskola nappali tagozatán folytatott tanulmányok ideje alatt), 62 éves kor felett, valamint a várandós kismamáknak a szülést követő 90 napig.
Szintén közfinanszírozott a fogsebészeti ellátás, a fogkőeltávolítás, az ínyelváltozások kezelése és egyes fogmegtartó kezelések. Ezekben az esetekben a fogtechnikai költségeket, például a fogszabályozó eszközt az ellátottnak kell fizetnie, de a fogorvosi kezelés térítésmentes. A fogak rágóképességének helyreállítására irányuló fogpótlások fogorvosi munkája térítésmentes 18 év alatt, középiskola alatt, várandósság idején és 62 év fölött, továbbá megváltozott munkaképességűek, közgyógyellátásban részesülők számára, valamint üzemi baleset vagy súlyos betegség miatt kialakult problémával a segédeszközhöz némi ártámogatás is jár.
A fogorvosi ügyeleteken sem kell fizetnünk. A sürgősségi ellátások körébe tartozik a fogak friss baleseti sérüléseinek elsődleges ellátása, a fogból kiinduló gyulladások ellátása, a fog üregének megnyitása, foghúzás; fogmedergyulladás, bölcsességfog körüli gyulladt lágyrészszövetek kezelése; a szájüregen belüli tályog megnyitása; nyelést vagy/és légzést akadályozó idegen test eltávolítása; a szájnyálkahártya és az ajak akut gyulladásos megbetegedéseinek gyógyszeres ellátása; állkapocsficam visszahelyezése; frissen tört állcsont nyugalomba helyezése; bármilyen eredetű szájüregi vagy szájüreg környéki vérzés csillapítása.
A fogászati ellátások részleteiről bővebben a NEAK oldalán (www.neak.gov.hu) lehet tájékozódni.
Tudta?
Az egészségbiztosító mind az amalgám-, mind az esztétikus tömés készítését támogatja. A fogorvos kompetenciájába tartozik annak megítélése, hogy a felmerült probléma megoldására a fogtömés melyik formáját választja. A fogtömés és gyökértömés esetén a fogorvosi ellátást nyújtó szolgáltató köteles egyéves jótállást vállalni az elkészített tömésre. A jótállási időn belül keletkezett problémát a tömést készítő fogorvosnak kell megszüntetnie.