Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Alaposan próbára teszi az arra érzékenyeket mostanában az időjárás, jönnek-mennek a frontok, hideg után a meleg, majd fordítva. Sokízületi gyulladással és krónikus fájdalommal bajlódó ember megszenvedi ezt az időszakot.
Fotó: Shutterstock
Saját immunrendszerünk támadja meg az ízületet borító porcot az ízületi gyulladás (osteoarthritis) során. A betegség legjellegzetesebb tünete az érintett ízület fájdalma, mozgásának nehézsége és duzzanata. Az is gyakori panasz, ha a páciens felkelés után merevnek érzi az ízületet, és ez az érzés legalább egy óráig fennáll. Jelentkezhet még kemény tapintatú kinövés az ízületen, megfigyelhető, hogy a porcok fokozatos károsodása miatt egyre nehézkesebbé válik az ízület mozgatása, gyulladás alakulhat ki az ízület körüli szövetben, ami miatt az ízület megduzzadhat, melegebbé, érzékenyebbé válhat. A probléma bármely ízületet érintheti, leggyakrabban azonban a kezekben, lábakban, térdekben, csípőben, esetleg a deréknál vagy a nyaknál jelentkezik – magyarázza dr. Csengei Gábor, a Fájdalomközpont reumatológusa.
Már Hippokratész is leírta, hogy az időjárás befolyásolja az ízületi gyulladás tüneteit. Főként a nyirkos, szeles, alacsony légnyomással járó napok azok, amelyek valószínűsítik a fájdalom megjelenését. De mit lehet ezzel kezdeni?
– Ha a betegek az előrejelzésekből tudják, hogy olyan időjárás közeledik, amely fokozza a panaszaikat, meg tudják tervezni a programjaikat, és ha felkészülnek a kimerítő körülményekre, hatékonyabb lehet az úgynevezett fájdalommenedzsmentjük. Például, ha valaki kitapasztalta, hogy a nyirkos idő fokozza az ízületi fájdalmait, érdemes a nehezebb szellemi és fizikai munkával járó tevékenységeket elhalasztania, ha ezt a körülmények megengedik. A relaxációs gyakorlatok is segíthetnek ilyenkor, hiszen a pszichés kiegyensúlyozottság önmagában is fájdalomcsökkentő.
– Amikor felállítjuk az ízületi gyulladás diagnózisát, tájékoztatni kell a pácienst, hogy ez egy progresszív, vagyis előrehaladó betegség, ami azt jelenti, hogy az állapot idővel romolhat – mondja a reumatológus. – Éppen ezért fontos, hogy a tüneteket időben kezeljük, a fájdalmat csökkentsük, a mozgástartományt a lehetőségek szintjéig visszaállítsuk. A betegség tehát reumatológus által javasolt úgynevezett bázisterápiát és reumatológiai gondozást igényel.
A végső soron szóba jöhető műtéten kívül kezelési lehetőségként felmerül az immunrendszer téves túlműködésének elnyomása immunszupresszív készítményekkel, a gyulladáscsökkentő injekciók vagy gyógyszerek alkalmazása, a fizikoterápiás eljárások, az orvosi lézerkezelés és az orvosi kollagéninjekció. Mivel pedig ízületi gyulladás esetén nagy hangsúlyt kap a szövődmények megelőzése is, erre ugyanúgy figyelmet kell szentelni, mint a mozgás szabadságának fenntartására, elsősorban gyógytornával, ízületvédelemmel.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu