Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Két hét múlva a magyar agrárgazdálkodók is az Európai Unió tagjai lesznek. S talán ez a szektor az egyetlen nagy nemzetgazdasági ágazat, amely nem veszi át egy az egyben az unióban alkalmazott közös elveket, szabályozást.
A közös agrárpolitikának nevezett jogszabály, támogatás és piacszabályozási gyűjtemény - a KAP - ugyanis csak a mostani tagállamokra vonatkozik, a magyar kormány élt azzal a (sokak által vitatott) lehetőséggel, amelyet Brüsszel a tíz újonnan csatlakozó tagországnak biztosított. Nevezetesen itthon nem a szigorúan ellenőrzött, nemzetekre szabott termelési kvóták szolgáltatják a közösségi támogatások lehívásának alapját, a piac szabályozását, hanem egy különleges, úgynevezett egyszerűsített támogatási modell.
{p} Az alábbiakban a Magyar Agrárkamara által készített összefoglalóban mutatjuk be a május 1-jétől Magyarországon alkalmazandó rendszert.
A közvetlen termelői támogatás két részből áll. Az egyik részt - az egyszerűsített területalapú támogatást (SAPS) - az unió finanszírozza. Szintje a jelenlegi uniós tagállamok termelői támogatási szintjének 25 százaléka, és fokozatosan, tíz év alatt éri el az uniós támogatottsági szint száz százalékát. A növekedés 2005-ben és 2006-ban öt-öt százalék, a továbbiakban évente tíz százalék.
A közvetlen kifizetések másik része az előző támogatáshoz kapcsolódó nemzeti kiegészítés (Top-up), mely az uniós forrásból származó, idén 25 százalékos szintű támogatást további harminc százalékkal egészíti ki. A kiegészítés mindaddig jár a nemzeti forrásból, míg az uniós támogatás el nem éri a százszázalékos szintet. A kiegészítés mértéke 2010-ig harminc százalék, majd évenként tízszázalékos mértékben csökkenő.
{p} Az egyszerűsített területalapú támogatásra minden olyan földhasználó jogosult, aki legalább egy hektár szántón vagy legelőterületen, 0,3 hektár szőlő- vagy gyümölcsültetvényen gazdálkodik, és ezen belül a legkisebb tábla (parcella) mérete eléri a 0,3 hektárt. Erre a támogatási formára nincs előírva művelési kötelezettség, legelőhöz kapcsolódóan állattartási kötelezettség, tetszés szerinti nagyságú terület pihentethető, bármely növény termeszthető rajta, egyedül a jó kultúrállapotban tartás szempontjainak kell megfelelni. [A feltételeket részletesebben a 4/2004. (I. 13.) FVM-rendelet 1. sz. melléklete taglalja.] A támogatás összege 2004-ben egységesen 17-18 ezer forint körül alakul hektáronként. (Pontos összeg a támogatási rendeletben várható.)
{p} A kiegészítő támogatásra való jogosultságot kétfelé kell választani aszerint, hogy növénytermesztésre vagy állattenyésztésre vonatkozik-e. A területalapú támogatás ültetvény és legelőterület után nem vehető igénybe. Szántóföldi növénytermesztés esetén is csak az alább felsorolt növények esetén jár támogatás: a gabonafélék közül a közönséges búza, a tönkölybúza, a durumbúza, a kétszeres, a rozs, az árpa, a zab, kukorica, a szemes cirok, a hajdina, a köles, a madárköles, egyéb gabonafélék, különböző gabonafélék lisztjei, darái, őrleményei, korpái, keményítőfélék, búzasikér, állatok takarmányozásához használt termények, készítmények.
{p}Olajnövények: szójabab, napraforgómag, repcemag, lenmag. Fehérjenövények: takarmányborsó, lóbab, farkasbab. Ipari célra termesztett növények: rostlen, rostkender. Továbbá a rizs és a dohány.
Állatalapú támogatás igényelhető hízott bikára, húshasznú tehénre, anyajuhra, tehéntejre. (A terület méretére és kultúrállapotára vonatkozó előírás megegyezik az egyszerűsített területalapú támogatásra vonatkozókkal.)
Az egyszerűsített területalapú és a kiegészítő támogatásokat előreláthatóan május 1-20. között kell igényelni. Érdemes odafigyelni rájuk, mert a késedelemmel komoly támogatástól foszthatja meg magát az ember!
{p} A támogatási adatlapok átvételét, adatainak rögzítését adminisztratív ellenőrzések követik, majd az így feltárt hibák kijavíttatása után minden huszadik kérelem megfelelését a helyszínen ellenőrzik. Az eltérések rendezése után következhet a támogatási összegek kiszámítása, és az intézkedés a kifizetésre. A kifizetés időszaka december 1-március 31.
Mivel a támogatás kifizetésének időszaka ennyire kitolódik, a termelők kezdeményezésére megállapodtak a kifizetések egy részének előrehozásáról. Az erről szóló jogszabály szerint az igénybevevőnek még április folyamán támogatási kérelmet kell benyújtania az illetékes megyei FVM-hivatalhoz. Előrehozott kifizetés igényelhető - az egyszerűsített területalapú támogatás magyarázatában említett - szántó, gyep, szőlő, gyümölcsös (8000 Ft/ha), a nem tejelő típusú anyatehén-állomány után (40 000 Ft/db), az anyajuhállomány (1600 Ft/db) és a Tej Terméktanács kvótaigazolása alapján a tej után (2 Ft/kg).
{p} A beadott kérelmek alapján az FVM-hivatal igazolást ad a jogosultságról, amellyel rendes menetben december 10-től igényelhető támogatás az APEH-számláról. A termelő igazolás alapján megállapodást köthet az FVM által kijelölt pénzügyi szolgáltatóval. A megállapodás megkötésétől számított öt napon belül a szolgáltatás költségeinek levonása után a pénzügyi cég a termelő számlájára utalja a pénzt. Decemberben viszont a pénzügyi szolgáltató a termelő által aláírt engedményezési szerződés alapján megkapja a támogatás öszszegét. Az előrehozott kifizetést az MVH által kiszámított támogatás összegéből levonják. Az előrehozott kifizetés bonyolítására kevés idő áll rendelkezésre, ezért a gazdálkodók érdeklődjenek falugazdászuknál a lehetőségekről.
{p} A támogatás mértéke az eddig rendelkezésre álló adatok szerint
GOFR-növények 20 000 Ft/ha
Rizs 60 000 Ft/ha
Dohány (virginia fajtakör) 838 000 Ft/ha
(burberg fajtakör) 663 000 Ft/ha
{p} Állatalapú támogatási összegek megközelítőleg
Hízott bika 35 000 Ft/db
Húshasznú tehén 32 000 Ft/db
Anyajuh 1 600 Ft/db
Tehéntej 2 400 Ft/t
Húshasznú tehén után
(legelőn tartás esetén, bizonyos állatsűrűség alatt) 12 000 Ft/db
Anyajuh után (kedvezőtlen adottságú térségekben) 1 000 Ft/db
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu