Felsóhajthatnak a baromfitermelők

A Hajdú-Bét csődje elevenébe vágott a szabolcsi baromfitermelőknek is. A debreceni székhelyű cég felszámolásával több mint háromszázan váltak munkanélkülivé, s úgy tűnt, közülük sokan jó darabig nem is igen találnak szakmájuknak megfelelő munkát.

EgyébBalogh Géza2004. 05. 07. péntek2004. 05. 07.
Felsóhajthatnak a baromfitermelők


Különösen aggasztó volt a helyzet Kisvárdán. Addig a rétközi városban működött az ország egyik legnagyobb és legkorszerűbb baromfi-feldolgozó üzeme, ahol évente több mint tízmillió csirkét vágtak le. Az üzem alapanyagát Szabolcs, Hajdú és Borsod megyei termelők biztosították, a debreceni cég csődje s nyomában a kisvárdai gyárbezárás az ő megélhetésüket is veszélybe sodorta.
Négy hónapos kényszerű szünet következett, ám április közepére megszületett a remélt döntés: mégsem zárja be kapuit a gyár. A Hajdú-Bét felszámolója nem tudta és nem is akarta tovább működtetni az üzemet és a rá épülő brojlertelepeket, helyette felkínálta a lehetséges vevőknek. A gyárat, valamint hajdúnánási, kisvarsányi és sárospataki telephelyét a nyírkércsi Baromfi Coop cégcsoport szerezte meg, amely a szomszédos Petneházán nemrég létrehozta hazánk első ökobaromfit feldolgozó üzemét is. Termékeik iránt óriási az érdeklődés, bérvágással már nem győzték, ezért fordult a figyelmük a kisvárdai gyár s annak telepei felé.
A kényszerű holtidő után április közepén újból beindultak a feldolgozószalagok; igaz, jelenleg még csupán a teljesítőképességük harmadával. Az új tulajdonosok az esztendő végére várják a teljes üzemi kapacitás kihasználását. Az újraindítási program végére több mint kétszázötvenen dolgozhatnak majd itt, a következő évben pedig akár háromszázötvenen is. A gyár felélesztésének hírére több korábbi külföldi üzleti partnerük is jelezte, szívesen térnek vissza vásárlóként a rétközi gyárba.
Az üzem újraindításához nagy segítséget adott a munkaerő-piaci alap is, ahonnan az emberek alkalmazásához 145 millió forintos támogatást kaptak. Ezzel nemcsak a kisvárdai üzem alkalmazottait segítették, hanem a térség takarmánytermelőit is. A környező településeken ugyanis mintegy háromszáz búza- és kukoricatermesztő gazda tevékenysége is függ a baromfiágazattól.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek