Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Készüljünk a másodvetésre. Hogy területünket minél eredményesebben hasznosíthassuk, fontoljunk meg néhány szempontot. Mindenekelőtt azt, hogy maradjon elegendő idő a már letakarított vetemény és az új zöldségkultúra vetése, ültetése között a talaj előkészítésére.
VETEMÉNYESKERT. Érdemes meggondolni azt is, hogy a talaj tápanyagkészlete elegendő-e a másodnövény jó ellátásához vagy netán kiegészítésre szorul. Igaz, hogy ez a tavasz a csapadék rég nem látott bőségével áztatta meg a földeket, ez ne tévesszen meg minket, mert a másodtermények ültetésének, vetésének az ideje a legszárazabb hónapokra esik, ezért gondoskodjunk az öntözésükről. Növényvédelmi okokból pedig csak olyan növényeket tanácsos egymás után termeszteni, amelyeknek nincs közös károsítójuk.Másodtermesztésre alkalmas a fejes saláta, a hónapos retek, a zöldhagyma, a főzőhagyma, a fokhagyma, a borsó és a spenót. Alkalmasak továbbá a rövid tenyészidejű káposztafélék és gyökérzöldségek, a csemegekukorica, a korai burgonya, a bab, az uborka, a cékla, a már említett hónapos retek mellett a nyári és a téli retek, illetve a spárgatök, a cukkini és a csillagtök.
{p} SZŐLŐ. Kezdjük meg a szőlő hajtásigazítását, kötözését. E munkával elősegítjük, hogy a hajtások a fény felé növekedhessenek, egyben nyitottabbá, szellősebbé tesszük a lombozatot, amivel jelentősen csökkentjük a peronoszpóra támadásának veszélyét. A rögzítéssel pedig az esetleges szélkároknak vesszük elejét. Magas művelésű szőlőkben a hajtásokat igazítsuk a huzalpárok közé, némelyeket pedig, elsősorban a nagyon elfekvőket, rögzítsük is a huzalhoz.
GYÜMÖLCSÖS. Kora nyári gyümölcseink szakszerű és gondos szüretével elejét vehetjük a termésveszteségnek, termőrészeik megkímélésével pedig megőrizzük a jövő évi termés alapjait. A szamócát legjobb, ha másnaponként szedjük. Betakarításra a harmat fölszáradása utáni reggeli és kora délelőtti időszak a legalkalmasabb, amikor a szamóca felülete már száraz. Friss fogyasztásra és feldolgozásra egyaránt teljesen érett állapotában szüreteljük a gyümölcsöt, mert íz- és zamatanyagaiban ekkor a leggazdagabb.
{p} Ha piacra szánjuk, és emiatt hosszabb szállításnak tesszük ki a gyümölcsöt, akkor teljes érés előtt szedjük, amikor még a termés csúcsa fehér. A cseresznyét és a meggyet kocsányával együtt szüreteljük, mert így nem sérül a gyümölcs, és tovább lesz eltartható. Ügyeljünk, hogy közben a termőrészek - a jövő évi termés alapjai - ne törjenek le, ne sérüljenek.Szedőlétráról vagy állványról szüreteljünk, amelyet munka előtt biztonságosan rögzítettünk. A fán állva balesetveszélyes szedni a cseresznyét, emellett megsérthetjük, letörhetjük az ágat, gallyat is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu