Növényvédelem

A szőlőt veszélyeztető károsítók közül az atkák a legfontosabbak a rügyfakadást követő időszakban, bár egyes években a szőlőilonca is számottevő kárt okozhat. A szőlőlisztharmat, a szőlőperonoszpóra és a szőlőmolyok ellen a hajtások 20-25 centiméteres állapotától kell megkezdeni a védekezést.

EgyébFail József2004. 05. 21. péntek2004. 05. 21.
Növényvédelem

{p} A szőlőmolyok esetében az első nemzedék lárvái ellen végrehajtott sikeres kezelés szükségtelenné teszi a későbbi védekezéseket. A szőlő-levélatka kifejlett egyedei a tőke kéregrepedéseiben, valamint a rügypikkelyek alatt telelnek át. Rügyfakadás után a fiatal hajtásokra, levelekre vándorolnak, és megkezdik károsításukat. Szívogatásuk következtében a hajtások gyengén fejlődnek, rövid szártagúak lesznek, a levelek kisebbek maradnak, esetenként kanalasodnak. A károsított hajtások vastagok, merevek és könnyen törnek. A levelek felülete megbarnul, elparásodik. Súlyos tavaszi kártétel esetén a kis hajtások el is száradhatnak. A rendszeres kártétel a tőke fokozatos legyengüléséhez, majd pusztulásához vezet. A kifejlett egyedek 0,1 milliméternél valamivel nagyobbak, de szabad szemmel alig láthatóak. Tojásaikat a levelek fonákjára rakják. Körülbelül tíz nappal később kelnek ki a lárvák, és megkezdik a táplálkozást. Egy nemzedék kifejlődéséhez három-négy hét szükséges. Az erősen károsított vagy öreg levelekről a kártevők a fiatalabb levelekre vándorolnak, és ott folytatják szaporodásukat.

{p} A szőlő-gubacsatka kifejlett egyedei a rügyekben telelnek át. Táplálkozásukat már a rügyek belsejében megkezdik, ezért rügyfakadáskor gyakran deformálódott levelek fakadnak. A rügyfakadás után jelentkező tünetek hasonlítanak a szőlő-levélatka által okozott kárképre. Gyengén fejlődött, rövid szártagú hajtások növekednek, torzult levelekkel. A szívogatás hatására később megjelennek a levél színe felé kidomborodó gubacsok, a fonák felőli oldalon fehér, nemezes bevonattal. Ez később elbarnul, de a gubacsok a lombhullásig láthatóak maradnak. Kifejlett egyedei a szőlő-levélatkával azonos méretűek, és szaporodásuk is ugyanolyan. Fejlődésük gyorsabb, egy nemzedék kifejlődéséhez mintegy két hétre van szükség. A hajtások fejlődésével az öreg levelekről a fiatalabbak felé vándorol, és ott szaporodik.A szőlőperonoszpóra fertőzési forrásai, a kórokozó gomba áttelelő helye: a talajra hullott levelek, valamint a délről érkező esőkkel hazánkba szállított szaporítóképletei. A fertőzött leveleken sárgászöld "olajfoltok" jelennek meg.

{p} Később a foltok fonákján fehér színű bevonat, a gomba szaporítóképleteiből álló "gyep" figyelhető meg. A foltok elhalása után a levéllemez elszárad, és a levél jellegzetesen mozaikos kinézetű lesz. A fiatal fürtön hasonló tünetek jelentkeznek, végül a fürtkocsány és a bogyók is elszáradnak.A szőlőlisztharmat fertőzési forrásai a beteg rügyek, a kórokozó gomba a rügypikkelyek védelmében telel át. A fertőzött rügyekből beteg hajtások fejlődnek, amelyeken alig észrevehető lisztes bevonat jelenik meg. A pókhálószerű, szürkésfehér bevonat alatt a levél elbarnul. A betegség a fürtön is jelentkezik. A zöld bogyókon a fertőzés után kialakul a lisztes bevonat, amely alatt a felület elbarnul és megkeményedik. A megkeményedő héjat a növekvő bogyó felszakítja, és a bogyó felreped.A szőlőhajtások néhány centiméteres állapotában már védekeznünk kell az atkák ellen.

{p} Használjuk a Magus 200 SC 0,06 százalékos vagy a Flumite 200 0,05 százalékos oldatát. Amennyiben a szőlőilonca áttelelő lárvái ellen is védekezni kívánunk, a Cascade 5 EC-t permetezzük ki 0,2 százalékos töménységben. Ez a készítmény az atkák ellen is hatékony. A kezelést két hét múlva ismételjük meg, de ekkor már a szőlőperonoszpóra és a szőlőlisztharmat ellen is meg kell kezdeni a védekezést. Ezért a permetlébe keverjünk Quadrist 0,1 százalékos töménységben vagy a kontakt gombaölő szerek közül a Karathane FN-57 0,1 százalékos és a Buvicid F 0,15 százalékos töménységű oldatainak kombinációját. A Cascade 5 EC ismételt használata védelmet biztosít az atkák és egyúttal a szőlőmolyok lárvái ellen is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek