A hirtelen felmelegedés kedvező körülményeket biztosított a rovarkártevőknek, de az idei év tavaszán és nyár elején lehullott jelentős csapadék a gombabetegségek fertőzését is segítette.
Gyümölcsfákon, út menti sorfákon már szembetűnőek az amerikai szövőlepke hernyófészkei. A hernyók még a fészekben vannak, ezért a védekezéseket most kell elvégezni. Legegyszerűbb védekezési mód, ha a fertőzött hajtásvégeket levágjuk és elégetjük. A gyapottok-bagolylepke imágói folyamatosan rajzanak, de már lárvakártételt is megfigyeltek muskátlin. Az elmúlt év aszályos időjárása nagyon kedvezett e melegkedvelő, trópusi származású lepkefajnak, így jelentős mértékben felszaporodott. A gyapottok-bagolylepke az elmúlt tíz év legfontosabb kártevőjévé vált hazánkban.
{p} A lepke trópusi, szubtrópusi területekről északi irányú vándorlásai során jut el nyáron száraz, alföldi jellegű területekre, ahol újabb nemzedéket fejleszt. A kártevő hernyói előszeretettel táplálkoznak a növények virágaival és terméseivel. A nőstény lepkék folyamatosan rakják tojásaikat a virágra vagy annak közelébe. A néhány nap alatt kikelő hernyók a virágokat és a fejlődő termést károsítják. Ha a hernyók befurakodnak a termés belsejébe, már az ellenük kijuttatott növényvédő szerekkel szemben is védettséget találnak. A lepkék vándorlásuk során intenzíven táplálkoznak. Amennyiben táplálkozásra alkalmas, éppen virágzó növények nincsenek a területen, a lepkék gyorsan továbbhaladnak. A tavalyi évben a lepke hernyói óriási kárt okoztak napraforgóban, csemege- és takarmánykukoricában, borsóban, különféle dísznövényeken, paprikában, paradicsomban. A lepkék rajzását feromoncsapdával figyelhetjük meg, és a jelek alapján dönthetünk a védekezés időpontjáról. Az idei évben jelentős kárt okoztak a gyapjaslepke hernyói, főleg a Balaton-felvidéken.
{p} Az erdőkben felszaporodó hernyók sok helyen tarrágást okoztak a fákon, majd megjelentek az erdőhöz közeli gyümölcsfákon és szőlőkben is. A gyapjaslepke hernyóinak károsítási időszaka július elején véget ért. A kifejlett hernyók bábozódnak vagy már be is bábozódtak. Az ország déli részén június első hetében megkezdődött az amerikai kukoricabogár lárvakelése, június végén pedig már az első bogarakat is megfogták a feromoncsapdák. A bogarak tömeges megjelenése július elején várható. Kukoricában a lárvák gyökérkártétele a fertőzött területeken folyamatosan várható. A kukoricabogár zárlati (karantén) kártevő, ezért a megjelenését jelenteni kell az illetékes megyei növény- és talajvédelmi szolgálatnak, amely a lárvával fertőzött táblákra vetésváltást írhat elő. A kártevő előrejelzésére, rajzásának és terjedésének megfigyelésére a szexferomoncsapda a legalkalmasabb, amely csak a hím bogarakat fogja be, és érzékenysége folytán már kis népesség kimutatására is alkalmas. Több növényi kultúrában továbbra is folyamatos a levéltetvek kártétele, mivel nagyon kedvezőek számukra az időjárási körülmények. A levéltetű elleni védekezésnél vegyük figyelembe a felhasználásra kerülő növényvédő szer munka-egészségügyi és élelmezésügyi várakozási idejét az adott kultúrában. Megkezdődött az atkák felszaporodása. Kártételük jellemző tüneteit (sárgult, torzult levelek) láthatjuk babon, uborkán. Károsításuk átterjedhet almára, ribiszkére és más kultúrákra is.