Mindennapi magas tudomány

Több mint két éve, 2002 szeptemberében indult útjára a hazai ismeretterjesztés eddigi legátfogóbb és alighanem legnagyobb vállalkozása, a Mindentudás Egyeteme. A program alapítói - a Matáv, az Axelero Internet és a Magyar Tudományos Akadémia - arra szövetkeztek, hogy fölélesztik hazánkban a színvonalas tudományos ismeretterjesztést, s általa népszerűsítik a magyar tudósokat. Ebbe bevonták a világhálót is, és annak révén olyan kommunikációs eszközökkel és módszerekkel gazdagították az előadássorozatot, amelyek eddig ismeretlenek voltak ebben a műfajban.

EgyébValló László2004. 12. 10. péntek2004. 12. 10.
Mindennapi magas tudomány


Mára elmondhatjuk: a Mindentudás Egyeteme sikeres vállalkozás. Elsősorban azért, mert a "magas tudományt" sikerült mindennapivá, a közgondolkodás részévé tennie. És éppen jókor: abban az általános értékválsággal küszködő korszakban, amikor - a tudomány jeles képviselőinek hallgatása, háttérben maradása mellett - önjelölt tudósok, kétes fölkészültségű kóklerek kezdték eluralni a betöltetlen űrt. A programnak nem kis része van abban, hogy helyére tett számos áltudóst és áltudományt, s visszaállította a valódi tudományba vetett bizalmat.
A Mindentudás Egyeteme előadásai kezdettől fogva könyv formát is öltenek. Nemrég került a könyvesboltokba a harmadik kötet, amely a harmadik szemeszter 19 előadásának gazdagon illusztrált, szerkesztett változatát tartalmazza. A Kossuth Kiadó gondozásában megjelent igényes kiadványban olyan előadók szerepelnek, mint Esterházy Péter, Palló Gábor, Tompa Anna, Jaksity György, Sajó András, Horváth Zalán, Patkós András, Gyulai József, Nádasdy Ádám, Havass Miklós, Máray Tamás és Csányi Miklós.
A Mindentudás Egyeteme hatodik szemesztere 2005. január 24-én kezdődik, és júliusig tart. A nyitó előadás a fizika éve jegyében hangzik el, Szabó Gábor akadémikus tartja majd. Ezt követően előadást hallhatunk - többek között - József Attiláról, az atomok röntgenátvilágításáról, a szexuális betegségekről, a csillagászatról, a fényről, az építészetről, a tőzsdei elméletekről és a kábítószerekről.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek