Nyögvenyelős Nostradamus

A helyzet nehéz, de nem kilátástalan - foglalta össze véleményét az átmenet évéről Bokodi Sándor. A dunántúli Mányon élő családi gazdálkodó birtoka egyike azon uniós modellüzemeknek (a családi gazdaságok, szövetkezetek, kft.-k, rt.-k mezőnyében), amelyeket még az idei májusi uniós csatlakozásunk előtt választott ki e cikk írója olyan szándékkal, hogy vissza-visszatérően felmutassa a közösségi agrárszabályozás hazai hatásait.

EgyébT. Dögei Imre2004. 12. 24. péntek2004. 12. 24.
Nyögvenyelős Nostradamus


Az év első felében még mind a négy üzemi forma képviselője úgy gondolta, hogy az uniós rendszer nagyobb biztonságot ígérő gyakorlata nálunk is egykettőre érvényesül majd. Ebben mindahányan tévedtek.
- Ha Gelejen a Dél-borsodi Agrár Kft. úgy működne, mint a mindennapjainkat nehezítő hazai uniós intézményi háttér, akkor cégünk rég megbukott volna, vagy helyettem más osztaná már a lapokat - közölte érdeklődésemre Kiss Ferenc ügyvezető igazgató. - A minap megkérdeztem a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal ügyfélszolgálatánál: ugyan mondják már, mikor juthatunk hozzá az ötvenmillió forintnyi földalapú támogatáshoz? Mire a hivatalnok széttárta karjait, s a következő szavak kíséretében bocsátott utamra: "Nem vagyok én Nostradamus!"
- Látnoki képességeket ugyan nem, de valósághű tájékoztatást azért elvárnánk az illetékesektől - osztotta meg tapasztalatait lapunkkal Pesti Gyula a Jászberényi Kossuth Rt. képviseletében. - Ez idő szerint nincs ember, aki elmondja, hogy a minket megillető százharmincmilliós földhasználati támogatást s azon felül a vágómarha-prémiumot mikor fizetik ki. Vészesen közeleg az év vége, és ezek az összegek bizony lényeges tételek lennének a mérlegünkben. Gyorsulást vártunk az Európai Uniótól, ehelyett nagyon nyögvenyelősen mennek az ügyek. Az uniós fejlesztési támogatásokat tartalmazó Agrár- és Vidékfejlesztési Operatív Program keretében meghirdetett gépberuházási támogatást két hónap múltán visszavonták, mondván, elfogyott a pénz. Hasonló "alapossággal" készíthették ezt is elő, mint az ügyletmenet időközben megváltoztatott adószabályozását, amelyből következően a támogatási összeg után is fizetnünk kell áfát. Ha mi ilyen előrelátással dolgoznánk, már rég "kivilláztak" volna bennünket a helyünkről.
{p}
Flaisz Ferenc, a Keceli Szőlőfürt Mg. Szövetkezet elnöke türelmesebb kollégáinál. Nemcsak visszafogott jellemének, hanem a közösség stabil pénzügyi helyzetének is köszönhető az elnéző hangnem. Szerinte az idei rendkívüli gabonatermés levezetésében például segítségünkre van az uniós intervenciós rendszer. Akkor is, ha a saját raktárukban tárolt ezer tonna búzáért csak jövőre kapnak pénzt.
A Szőlőfürt nagy szőlő- és gyümölcstermelő üzem. Ezen a téren megmagyarázhatatlan bajai vannak Flaisz Ferencnek az árak esésével. A meggyért 160 helyett az idén kilónként csupán 65 forintot, a szőlőért a tavalyi 65 forintos átlagárral szemben csupán 35 forintot kaptak. Minthogy a szőlőt közösen művelik, ám egyénileg szüretelik, a nagy olcsóság a szövetkezet tagjait hátrányosan érintette, borászati üzemük viszont kedvező áron jutott alapanyaghoz. Igaz, a borpiacon minden korábbinál rosszabb a helyzet: a homoki nedűk ára reményeikkel szemben semmit nem javult.
- Nálunk húszmillió forint földalapú támogatás "lóg a levegőben", és az MVH-tól kapott tájékoztatás szerint az idén már hiába is számítanék a kifizetésére - sóhajt Bokodi Sándor, az írásunk elején említett gazda. - Kilencmillió forint lejárt hiteltartozásomra ugyan türelmesen vár a bank, ám veszettül ketyeg a késedelmi kamat. Intervenciós gabonám nem lesz, mivel adósságaim miatt többet ér a kukorica tonnájáért most húszezer forint készpénz, mint a bizonytalan jövőben a néhány ezer forinttal magasabb uniós intervenciós ár. Hízómarháim után is csak 2005-ben fizetik ki a darabonkénti 35 ezer forintos prémiumot.
- Végeredményben jó lenne nekünk a korábbi tagországokénál kevesebb támogatás is, ha már tudomásul kell venni, hogy Brüsszel sem egyforma marékkal mér - foglalja össze véleményét Kiss Ferenc. - Csak ne állam az államban módjára működne a magyar intézményi háttér. Nem a sajátjukéval, hanem a nekünk járó pénzzel gazdálkodnak ugyanis a hivatalok emberei.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek