Pénzt kap, aki szakmát tanul

Az ország legészakkeletibb megyéje a kohászat, gépgyártás és szénbányászat leépülésével, gyengélkedő, tőkeszegény vállalkozásaival országos listavezető a tartós munkanélküliségben. Borsodban több mint ötvenezer a regisztrált munkanélküli, a legtöbben közülük több éve állástalanok. Nem véletlen, hogy a "munkanélküliség kezelését és megelőzését" célzó pályázati programjával nemrégiben az ország többi megyéje előtt a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Munkaügyi Központ nyerte el a legnagyobb támogatási összeget.

EgyébKeresztény Gabriella2004. 12. 17. péntek2004. 12. 17.
Pénzt kap, aki szakmát tanul


Az Európai Unió kiemelt feladatának tekinti a gazdaságilag elmaradott térségben élő, halmozottan hátrányos, mondhatni kilátástalan helyzetben élő emberek elhelyezkedési esélyeinek támogatását. A megyei munkaügyi központ az úgynevezett Humán Erőforrás Operatív Programból (HEFOP) 3,9 milliárd forintos kerettel gazdálkodhat, háromnegyedét az unió, egynegyedét a magyar állam biztosítja.
Soha ekkora összeg nem állt még egy megye rendelkezésére ahhoz, hogy adott időszakban - a program 2004-től 2006-ig tart - személyre szóló eszközökkel és szolgáltatásokkal próbáljon segíteni a munkanélkülieken. Nemcsak a programtervbe vett 3300 regisztrált állástalanon, hanem azokon is, akikkel még nem számolt a statisztika. A pályakezdő fiatalokon, a szülés miatt munkából kikerült nőkön, a negyvenöt évnél idősebbeken, a képzetlen, iskolázatlan romákon és nem romákon, nem utolsósorban pedig a fogyatékosokon.
- Új elem, hogy minden jelentkezővel interjút készítünk, elbeszélgetünk - mondta lapunknak Szabó József, a munkaügyi központ igazgatója.
Felmérik kitartását, elszántságát, és kiválasztásakor kizárólag képességeinek, adottságainak, élethelyzetének megfelelő képzésben vehessen részt. Befejezheti az általános iskolát, szakmát tanulhat. Megismerheti önmagát, hogy egyáltalán mire is alkalmas, vagy éppen elsajátíthatja az álláskereséshez szükséges fogásokat. Olyan emberek jelentkezését várjuk, akik a munkaerőpiacon tartós hátrányba kerültek, noha megyénkre is jellemző ellentmondás, hogy a magas munkanélküliség mellett számos cég munkaerőhiánnyal küszködik.
A szakemberek már októberben megkezdték a munkát, bevonva a kistérségek szervezeteit, önkormányzatokat, civil és roma szervezeteket, szolgáltatókat, képzőket. Még ez évben kiválasztják a részvevőket, a képzés a jövő év elején indul. Elsőbbséget élveznek az alacsony iskolai végzettségűek, a fiatal szakképzetlenek, a munkaerőpiacon jelenleg nem kelendő szakmával rendelkezők, a gyermeküket egyedül nevelő nők, a roma származásúak és fogyatékkal élők. A program ezúttal azoknak is vonzó lehet, akik korábban képtelenek voltak az átképzés idejére kapott havi húszezer forintból megélni. Most minimálbérnek megfelelő összeget fizetik havonta a tanulóidő végéig. Támogatják az utazás, a gyermekfelügyelet költségeit, és a résztvevő eredményeitől függően hozzájárulhatnak a vállalkozások beindításaihoz is. A majdani munkáltatók érdekeltségét azzal növelhetik, hogy a programban részt vevők "szakmai gyakorlatának" idejére szintén kapnak fizetséget.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek