Lassan torkunkon akad

Mostanság szinte minden hétre jut valamilyen élelmiszerbotrány. A hazaiban éppúgy csalódhatunk, mint az importáruban – a rákkeltő bébiételtől az antibiotikummal fertőzött mézen át a tiltott növényvédőszer-maradványos paprikáig. Szakemberek szerint a napvilágot látott esetek sokasága csupán a szerencsétlen véletlenek találkozása, ugyanis élelmiszereink egyre biztonságosabbak – ennek jártunk utána.

Egyéb2010. 04. 30. péntek2010. 04. 30.
Lassan torkunkon akad

Bármilyen sokkoló a felsorolás, érdemes visszatekintenünk az utóbbi hetek ügyeire. Már csak azért is, hogy lássuk: szinte minden ennivalónk tartogathat kellemetlen meglepetéseket, amelyekkel szemben, gyanútlan vásárlóként, nem vagyunk felvértezve. Íme, néhány példa.

Bébibaki. Április elején rákkeltő növényvédő szerrel szennyezett, szlovák gyártmányú bébiételre leltek a Tesco üzleteinek polcain. Az almás, málnás desszert forgalmazását azonnal megtiltották, mivel a magyar jogszabályok szerint a bébiételek eleve nem tartalmazhatnak növényvédőszer-maradékot. A kaptánt, mely feltételezhetően rákkeltő hatóanyag, az alma termesztésekor használták. A szer rövid távon kevésbé okoz tüneteket, hosszú távú hatása azonban kiszámíthatatlan.

Jött-ment tojáslé. Szalmonellával fertőzött tojáslé érkezett Olaszországból, adta hírül néhány hete a Baromfi Terméktanács. Az utóbbi hónapokban több ezer tonna ilyen fertőzött árut hoztak be, és a magyar termék árának feléért kínálták. A gyanúsan olcsó tojáslét a terméktanács kérésére megvizsgálták, s mivel szalmonellásnak bizonyult, levették a polcokról.

Pick-baki. Április közepén fertőzött párizsit és sonkát szállított a Reál élelmiszerlánc boltjaiba a Pick Szeged Zrt. A nagy múltú cég vezetői elismerték hibájukat: vagy a gépsor, vagy a dolgozók hibájából kerülhetett a megengedettnél több Listeria baktérium a szeletelt párizsiba. A liszteriózis nevű betegség, amit ez a baktérium okozhat, súlyos fertőzést jelent, ám főleg a leromlott immunrendszerű betegeket, illetve a várandósokat, csecsemőket veszélyezteti.

Kaptán után cián. Lassan már visszatérő hír lesz, hogy a marokkói paprika – hol a csípős, hol az édes – mérgező vegyszereket tartalmaz. Az egyik áprilisban felfedezett szállítmányban általános sejtméregnek számító hexaklór-benzolt, valamint gombaölőszer-maradványt fedeztek fel. Olyan veszélyes vegyszerekről van szó, melyek Európában már nem használhatók, ugyanis emésztési vagy hormonális problémákat okozhatnak. Egy másik esetben Egerben leltek az ellenőrök ciántartalmú szerrel kezelt tölteni való paprikára. Kevéssé megnyugtató, hogy mire rábukkantak a ciános rovarölőt tartalmazó zöldségre, addig abból már több tonna elfogyott a nagy áruházláncok üzleteiből.

A méz örök. Ahogy a mézhamisítás is örökzöld téma. Márciusban négy tonna cukrozott mézet foglaltak le egy keszthelyi méhészetnél, az üzemre milliós bírságot szabtak ki, az árut megsemmisítették. A mesterséges cukor mellett leggyakrabban az okoz gondot, hogy a méz antibiotikumot tartalmaz, mivel a rovarokat ezzel kezelik. Pesszimista becslések szerint minden második bolti mézzel probléma akadna, ha bevizsgálnák. Márciusban a szakigazgatási hivatal öt terméket visszahívott az üzletekből, mert abban antibiotikum-maradványt mutattak ki. Előfordult, hogy olyan szerre bukkantak, melynek használatát rákkeltő hatása miatt már betiltották.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek