Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Lassan lecsengőben az eddig 35 halálos áldozatot követelő német hasmenéses járvány, mely számos tanulsággal szolgált. Ilyen még nem volt a kontinensen, de a WHO szerint a hatóságoknak fel kell arra készülniük, hogy okozhat még hasonló fertőzéshullámot az EHEC kórokozó.
Kép: Békéscsaba, 2008. február 6. Valamelyest csökkent ugyan az influenzás betegek száma Békés megyében, ennek ellenére szigorították a látogatási tilalmat a békéscsabai és a gyulai kórház minden osztályán, valamint az orosházi szülészeten. MTI Fotó: Lehoczky Péter, Fotó: Lehoczky Péter
Június közepén még hétszázan voltak életveszélyes, illetve válságos állapotban az északnémet kórházakban súlyos vérszegénység és veseelégtelenség miatt. Több mint százan veseátültetésre vagy dialíziskezelésre szorulnak majd. Mint a napokban kiderült, a rendkívül fertőző kólibaktériumot egy alsó-szászországi biokertészetből származó csírában mutatták ki.
A mintegy négyezer fertőzést okozó, EHEC baktérium okozta járvány valódi tanulsága azonban az – vélik sokan –, hogy rámutatott a német járványügy gyenge pontjaira. A német hatóságok lassan és körülményesen reagáltak, és például az is 5-7 napig tartott, míg a tartományi kórházak újabb betegekről szóló jelentései eljutottak a központba, a Robert Koch Országos Járványügyi Intézethez, derült ki. Az egészségügyi világszervezet, a WHO arra figyelmeztet, hogy hasonló járványokra fel kell készülni.
– Vajon hazánkban hogyan reagálnának egy hasonló járványra? – többek közt erről érdeklődtünk az Országos Epidemiológiai Központ Járványügyi Osztályának főorvosától, dr. Krisztalovics Katalintól.
– Nálunk ugyan nem fordult elő a németországihoz hasonló hasmenéses megbetegedés, ám megerősítették a járványügyi és laboratóriumi felügyeletet, hogy az esetleges fertőzéseket korán felderíthessék. A laboratóriumi diagnosztika az Országos Epidemiológiai Központban adott, egy esetleges országos járvány esetén pedig a „fontvonalban” levő mikrobiológiai laboratóriumok is felkészíthetők arra, hogy az első vizsgálatokat elvégezzék.
A főorvos szerint nem várható, hogy a nyári idegenforgalmi szezonban hazánkba is begyűrűzik e hasmenéses betegség, ugyanis a járvány terjesztőjét addig remélhetőleg azonosítják és kivonják a forgalomból, illetve elfogy a fertőzött élelmiszer. Arra sincs szükség, hogy valaki emiatt elhalassza a németországi útját. Az viszont fontos, hogy az utazó elővigyázatosságból betartsa a német egészségügyi hatóságok ajánlásait, azaz ne fogyasszon ott nyers zöldséget, csírákat.
Az EU járványügyi központjának felhívására hazánkban is megerősítették a hasmenéses betegségek bejelentési kötelezettségét, s erre felhívták az orvosok figyelmét. Különösen ügyelnek azokra a páciensekre, akik a kór 4-8 napos lappangási idejében Németországban jártak.
Biztonságos a hazai járványügyi rendszer, ezt mutatja, hogy nálunk 80 fertőző betegséget kell kötelezően jelenteni, míg más uniós országokban átlagosan 45-félét. Hazánkban világhálós adatbázisban gyűjtik a fertőző kórokra vonatkozó adatokat, ilyen sincs minden európai országban. A ritka betegségeket az Országos Epidemiológiai Központban diagnosztizálják. Az orvosok egyelőre még nálunk is papíron jelentik a fertőző kórok előfordulását a központnak, jövőre azonban kiépítik az új rendszert, s akkor már elektronikus kapcsolat köti össze a doktorokat a népegészségügyi rendszerrel. Ha a szokásosnál több beteggel találkoznak, a halmozódó esetekről telefonon is jelentést tesznek a doktorok. Minderre azért van szükség, mert ahogyan a német példából is látszik, járványos időszakban létfontosságú a gyorsaság.
Mitől veszélyes az EHEC? Rendszerint melegvérű állatok és az ember tápcsatornájának alsó szakaszában él az Escherichia coli (E. coli, kólibaktérium vagy kólibacilus). A tápcsatornában a vastagbél felületéhez tapad. Az E. coli általában a születés utáni első negyven órában megtelepszik az újszülött tápcsatornájában. Az emberi test egyik legfontosabb szimbionta organizmusa. Mikrobiológiai kutatásokban sokat használják, mert könnyen és jól tenyészthető. A legtöbb típusa ártalmatlan, de vannak olyanok is, mint például a O157:H7, mely ételmérgezést okozhat az emberben. A veszélytelen törzsek az emésztőrendszer normális flórájához tartoznak, K2-vitamint termelnek.
A közelmúlt hasmenéses betegségeit a közönséges bélbaktérium olyan törzse (EHEC, képünkön) okozza, amely többféle kórokozó tulajdonságát „szedte össze”, s így képes a bélfal védelmi rendszerét kijátszani, s toxikus anyagokkal elárasztani a beteg keringését. A betegek egy részében súlyos, életveszélyes szövődményt, akut veseelégtelenséget és vérszegénységet okoz – áll a Semmelweis Egyetem tájékoztatójában.
Az EHEC baktérium 1977 óta ismert, s a nyolcvanas években már okozott járványt egy kellően nem átsütött marhahús révén. Az antibiotikum-kezelés nemhogy nem használ e baktérium ellen, de azért sem ajánlják, mert fokozza a szövődményeket. A mostani járványt egy olyan újfajta kórokozó okozza, mely főleg a felnőtteket támadja.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu