Robin Hood-szerepben az Unió

Hatalmas, 46 ezer milliárd forintnak megfelelő összeget szednének be a gazdag országoktól, hogy a pénzből a fejlődő országok széndioxid-kibocsátását csökkentsék – áll az Európai Unió jövő héten nyilvánosságra kerülő tanulmányában a Reuters szerint.

EgyensúlyIlijin Kinga2009. 01. 24. szombat2009. 01. 24.

Kép: légszennyezettség környezet kémény százhalombatta hőerőmű füst gáz 2007 12 04 Fotó: Kállai Márton

Robin Hood-szerepben az Unió
légszennyezettség környezet kémény százhalombatta hőerőmű füst gáz 2007 12 04 Fotó: Kállai Márton

A gazdag országokra üvegházgáz-adót vetne ki, a klímaalapítványokhoz befolyó összegekből szegény országokat támogatna az Európai Unió – állítja a Reuters. A hírügynökség munkatársai már látták azt a tanulmányt, ami jövő héten kerül majd nyilvánosságra, s drasztikus javaslatokat fogalmaz meg az üvegházgáz-kibocsátás csökkentésére. A dolgozat a decemberi koppenhágai klímacsúcson képviselendő EU-álláspontot körvonalazza.

A gazdag országok a vállalások szerint 2020-ra jelentősen lecsökkentik széndioxid-kibocsátásukat, az uniós javaslat emellett üvegházgáz-adó fizetésére is kötelezné őket. A beharangozott két elképzelés szerint tonnánkénti kötött áras, vagy a globális kibocsátástól függően változó összeget fizetnének az országok klímaalapítványoknak 2013 és 2020 között. Az első javaslat 2013-ban tonnánként egy, 2020-ra tonnánként három euróval számol, a végösszeg a hét év lejártával 164 milliárd euróra, azaz 46 ezer milliárd forintra rúg.

A javaslat szerint a szegényebb, fejlődő országoknak jelenleg nincs megfelelő motivációjuk arra, hogy csökkentsék széndioxid-kibocsátásukat, a hatalmas összeg azonban ebben ugyanúgy segítségükre lehet, mint a már elkerülhetetlen felmelegedés hatásaira való felkészülésben. A remények szerint amennyiben a javaslatnak nagy a támogatottsága, a világ legnagyobb üvegházgáz-kibocsátójaként számon tartott Kína is alkalmazkodna a nemzetközi keretegyezményekben foglalt határértékekhez, ami egyben azt is elősegítené, hogy a második legnagyobb kibocsátó, az Amerikai Egyesült Államok végre ratifikálja a Kiotói Egyezményt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek