
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

Válságban a szelektív hulladékgyűjtés – hallani a vészjósló hangokat hetek óta. A gazdasági válság miatt visszaesett a felvásárlás, a másodnyersanyagot használó cégek visszafogták a termelést, a szemét csak gyűlik. Körbejártuk, mit tehetünk mi.
Kép:
2. rész: Ne dobjuk ki, ha nem muszáj!
A boltból hazaérve már kezdhetjük is a többrétegnyi csomagolóanyag lehámozását a vásárolt termékekről, celofán, nejlonzacskó, papírdoboz megy a kukába, mire végre előbukkan a csomagolás alól az, amit venni akartunk. Ismerős a helyzet? A legtöbb ilyen „külső” csomagolóanyag valóban hasznosíthatatlan, de a vajasdobozoktól a használt tárgyakig sok minden akad, amit magunk is felhasználhatunk még néhányszor, mielőtt végleg megszabadulnánk tőlük.
Ha kiürül, töltsük meg! - Tárolókból a legtöbb háztartásban sosincs elég, sűrűn kapkodunk éppen üres tál, dobozka után. A kiürült vajas- és tejfölösdobozok ilyenkor remek szolgálatot tehetnek. Kisebb adag ételeket fagyaszthatunk bennük, jók apró növények palántázására, télen vízzel töltve és a radiátorra helyezve remek párologtató válik belőlük. Ha zavar a műanyag külső, egyszerűen vonjuk be őket karácsonyról maradt szebb csomagolópapírral. A bonbonos dobozok műanyag belsőjét nyáron jégkockagyártásra használhatjuk, de akkor is jó szolgálatot tesznek, ha kisebb adagokban fagyasztanánk le például fűszereket – így egyszerre csak egy-egy kockányi petrezselymet, kaprot kell kiolvasztanunk. A kiürült konzervdobozokba az asztalon gyűlő apróságokat dobálhatjuk, aprópénz-tárolásra kiváló a lapos, fém kézkrémes dobozka. Lehetőségek igazi tárháza a cipősdoboz: apróságok tárolására éppúgy alkalmas, mint – régi textilekkel bevonva – kis tárolóalkalmatosságként.
Ha elkopik, használjuk másra! - Ha sokat használt tárgyaink végül elkopnak, még mindig nem muszáj kidobnunk őket. Nem rendeltetésszerűen használható például a fakanál: felöltöztetve, szemet-szájat rajzolva rá, bábként még egy ideig eljátszanak vele a gyerekek. Lecserélt fogkefénkkel vékony rácsokat, a bútorok nehezen hozzáférhető zugait tisztogathatjuk. A befőttesüvegbe nyáron új lekvárt tölthetünk, de néhány szép kavicsot ráragasztva, esetleg üvegfestékkel díszítve mécsestartónak is használható. Karcsú nyakú üvegeink vázaként is megállják a helyüket, a leselejtezett paplanokból – felhalmozva és egy takaróval leterítve őket – olvasózugot alakíthatunk ki a szobasarokban.
Ha már nem kell, ajándékozzuk el! - Régi bútoraink is megtalálhatják a helyüket – bizonyára sokan vannak, akik örülnének nekik. Mielőtt kidobjuk a lecserélt foteleket, ágyakat, asztalokat, próbáljuk meg elajándékozni őket – ma már internetes fórumok is működnek ilyen célokra. Hasonló a helyzet a gyerekek kinőtt biciklijével, de akár a ruhákkal is: ha mi már nem használjuk őket, és babaruhát, párnát, neszesszert, tolltartót sem varrunk belőlük, porrongynak sem szabjuk fel őket, még mindig ott a lehetőség, hogy kidobás helyett felajánljuk őket egy segélyszervezetnek. Végső esetben a helyi paphoz, lelkész is fordulhatunk: munkájukból adódóan ők általában tudják, ki vehetné még hasznát feleslegessé vált, de még jó állapotban lévő ruháinknak.
(Cikksorozatunk harmadik, befejező részét hétfőn olvashatják.)
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu