A tél sem bírt a viperákkal

Jól töltötték a telet a rákosi viperák, s még szépen meg is híztak a védett üregekben. Hamarosan kihelyezik őket a szabadba.

EgyensúlyBalogh Géza2009. 03. 10. kedd2009. 03. 10.

Kép:

A tél sem bírt a viperákkal

A tapasztalt természetvédők szemében Magyarország nem az olyan, ismert állatok miatt irigyelt külhonban, mint a túzok, a dám, vagy mondjuk a gímszarvas, hanem egy alig kétarasznyi hüllőcske, a rákosi vipera okán. Ma már csak nálunk él, de az utóbbi évtizedekben itt is vészesen leapadt a számuk. Ezért a Kiskunságban pár éve létrehozták a Rákosivipera-védelmi Központot, s azóta szépen szaporodnak.

Természetes élőhelyükön a rákosi viperák a telet rágcsálók elhagyott járataiban töltik, hőszabályozási okokból lelassult állapotban. A telelés helyének megválasztása döntő lehet az állat túlélése szempontjából, hiszen helyváltoztató képességük ilyenkor korlátozott. Fontos, hogy az üreg fagymentes legyen, belvizektől védett magaslaton helyezkedjen el, és a télen aktív ragadozók (borz, róka, vaddisznó) se tudjanak rátalálni A védelmi központban szabadtéri terráriumokban tartott egyedeknek mesterséges üregekben van lehetőségük a telelésre, természetesen ragadozóktól védett helyen. A mesterséges üregek belvízmentes helyen, a talaj fagyhatárnál jóval mélyebbre leásva találhatók.

Az újszülött hüllők halandósága az első évben a legnagyobb.  Fokozott figyelmet igényelnek, ezért a tenyészprogramban született kis kígyók terráriumban, egyesével elhelyezve, ébren töltik első telüket. Az így felnevelt egyedek a talaj menti fagyveszély elmúltával, május elején kerülnek ki a szabadtéri terráriumokba. A 2008. augusztusában született 205 vipera is a bevált gyakorlatnak megfelelően telelt át. A folyamatos táplálásnak köszönhetően a születésükkor átlag alig 2,5 grammos és 13 centiméteres kis kígyók úgy 7,7grammosra és majdnem 23 centiméteresre nőttek.

A védelmi központ munkatársai a Fővárosi Állat- és Növénykert szakembereivel a napokban közösen vizsgálták a telelő viperákat. Mint Halpern Bálint programvezető beszámolt róla, a megfigyelt állatok 73,5%-a a mesterséges telelőüregek aljában tartózkodott, ám a februári hideg idő ellenére egy hímegyedet már a felszínen is megfigyelhettek. De ami a legfontosabb, 202 kis kígyó szerencsésen átvészelte a telet. Egyszer majd talán személyesen is találkozhatunk velük...

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek