Talán még pár évünk lehet hátra...

Legfeljebb ötven százalék esélyünk van a klíma katasztrófa elkerülésére, de ennyi is csak akkor, ha még tervbe sem vett, radikális lépéseket teszünk – állítja a brit Met Office kutatóintézete. Előrejelzéseik végső soron azt sugallják: a századvégre itt a vég.

EgyensúlyIlijin Kinga2009. 03. 13. péntek2009. 03. 13.

Kép: Pita Meanke, of Betio village, stands beside a tree as he watches the 'king tides' crash through his families sea wall, and the sea spills onto his family property, on the South Pacific island of Kiribati., Fotó: Jeremy Sutton-Hibbert

Pita Meanke, of Betio village, stands beside a tree as he watches the 'king tides' crash through the sea wall his family built onto his family property, on the South Pacific island of Kiribati.
Pita Meanke, of Betio village, stands beside a tree as he watches the 'king tides' crash through his families sea wall, and the sea spills onto his family property, on the South Pacific island of Kiribati.
Fotó: Jeremy Sutton-Hibbert

Fajok halnak ki, az alacsonyan fekvő területeket  – óriási népvándorlás-hullámot beindítva – elborítja a tenger, máshol viszont az aszály fog pusztítani. Monszunszerű esőzések, kiszáradó folyók, egyre növekvő népesség, éhező és szomjazó tömegek – ezekkel a nem éppen derűs képekkel írható le a sarkon leselkedő klímakatasztrófa. S ez még a legjobb forgatókönyv.

Egyre szélesebb körben tekintik a decemberi koppenhágai klímakonferenciát az emberiség utolsó esélyének a fent leírt természeti csapások elkerülésére. A kritikus pont: 2 Celsius-fok alatt tartani a felmelegedést az iparosodás előtti, mintegy kétszáz évvel ezelőtti átlaghoz képest. Ehhez viszonyítva most 0,75 foknál tartunk, s a hőmérséklet meredeken növekszik. A jelenlegi forgatókönyv úgy szól: 2015-re megáll a klímaváltozást okozó széndioxid-kibocsátás növekedése, ezután évi 3 százalékos csökkenés következik, így 2050-re az 1990-es szint felére esik vissza a kibocsátás.

Most azonban évente éppen 3 százalékkal nő a kibocsátásunk, ezt a visszájára fordítani nem egyszerű feladat. Olyan radikális lépésekre lenne szükség, melyekről eddig szó sem volt a koppenhágai konferencia kapcsán, sőt, valójában a jóval szerényebb tervek teljesülését is óriási győzelemként élnék meg az érintettek. S még ha meg is valósul a széndioxid-kibocsátás drasztikus visszafogása, a Met Office szerint legfeljebb ötven százalék esélyünk van 2100-ig 2 fok alatt tartani a felmelegedést. Vicky Pope, a kutatóintézet egyik vezetője szerint a kritikus határ elérése legfeljebb elodázható, de elkerülni gyakorlatilag esélytelen.

Ha megtörténik a radikális csökkentés, továbbra is tíz százalék esély marad a legrosszabb eset bekövetkeztére: a XXI. század végére a változtatásokkal együtt is 2,8 fokkal nő a hőmérséklet. Ha kevesebb, lassabb változtatás történik, ez az adat még sokkal rosszabb is lehet. Minden, a növekvő tendencia megfordulásáig eltelő évtized fél fokkal növeli a századvégi hőmérsékletet – számolták ki a tudósok. Ha 2025-ben kezdődik a csökkenés, 2,6 fokos, ha 2035-ben, akkor 3,1 fokos felmelegedés várható, még ha ezután megvalósul is az évi 3 százalékos kibocsátás-csökkenés. A legrosszabb forgatókönyv – ha a klímaváltozás ügye áldozatul esik a politikusok halogatásának, az ügyek elkenésének, és egyáltalán nem történik kibocsátás-csökkentés – akár 7,1 fokos felmelegedést is eredményezhet 2100-ra. Ilyen feltételek mellett pedig nemes egyszerűséggel lehetetlenné válik az élet a Földön.

Ezen jóslatok, az eddigi tapasztalatok, az állami és gazdasági érdekek és a jól bevált politikai mechanizmusok ismeretében minden kedves olvasónkra rábízzuk a túlélési esélyek megtippelését – mi ost mindenesetre nem tennénk túl nagy tétet az emberiség győzelmére...

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek