Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nulla hulladék címen indított programot a hazai szeméttermelés csökkentésére a Hulladék Munkaszövetség.
A hulladék mennyiség csökkentéséhez széles körű társadalmi összefogásra van szükség, ezért a HuMuSz a lakosság mellett a cégeket, a kormányzatot, az önkormányzatokat, és az oktatási és tudományos intézményeket is szeretné bevonni a Nulla hulladék programba.
A növekvő szeméthegyek egyre nagyobb problémát jelentenek: a hazai hulladéklerakók nagy részére már most ki lehetne tenni a megtelt táblát, ráadásul a szigorú uniós előírások miatt számos lerakót be kell zárni a közeljövőben. Ezért egyre sürgetőbb a szeméttermelés drasztikus csökkentése.
A HuMuSz szerint a legjobb, ha egyáltalán nem termelünk hulladékot, de legalábbis mindent meg kell tennünk azért, hogy ezt az állapotot megközelítsük. A hulladékmegelőzésre már a vásárláskor és a termeléskor is gondolni kell. A legnagyobb szemétszaporítók a csomagolások, ezért a legjobb, ha az élelmiszereket kimérve vagy edénybe vásároljuk meg. A szerves hulladékokat, mint például a zöldség- és gyümölcshéjakat komposztáljuk, így nem csak a hulladékmennyiséget csökkenthetjük, de értékes tápanyagokkal is gazdagíthatjuk a talajt. Az ajándékokat sem szükségszerű drága csomagolópapírba bugyolálni, az ajándékruhák nemcsak környezetbarát megoldások, de az általunk készített csomagolással dupla ajándékot adunk.
És hogy a nulla hulladéktermelésnek napjainkban is van realitása, Dave Chameides, kaliforniai ökológus példája mutatja. A professzor 2008. január 1-én határozta el, hogy családja csak annyi hulladékot termel, hogy egész évben ne kelljen a kukájukat üríteni. A kísérlet sikerült: a Chameides-család egy év alatt összesen 15 kiló szemetet hagyott maga után, kétszázszor kevesebbet, mint egy átlag amerikai. Mr. Chameides szerint a családja jól járt a szemétcsökkentési akcióval: frissebb termékeket fogyasztottak, és pénzt takarítottak meg. A hazai otthonok környezettudatosabbá tétele érdekében hirdette meg a HuMuSZ a KukaDiéta versenyt, amelynek keretében a www.nullahulladek.hu honlap gyakorlati tippekkel is segíti a zöldülni vágyó háztartásokat.
A nulla hulladék program meghatározó eleme emellett a települési mintaprogram, amelynek keretében az önkormányzat, a lakosság, a közszolgáltatók és a helyi civilek bevonásával több településen – például Várpalotán, Csóron – települési hulladékstratégiát dolgoznak ki. Ezek legfontosabb kritériuma a fenntarthatóság, így komposztálási programmal, újrahasználati központok létrehozásával, és a tudatos fogyasztást szolgáló szemléletformáló módszerekkel kívánják ösztönözni a hulladéktermelés megelőzését. Csak ez után következhet a szelektív gyűjtés és az újrahasznosítás, az égetést és a lerakást pedig minimalizálni kell.
- A Nulla Hulladék Program előkészítése során örömmel tapasztaltuk, hogy egyre szélesebb körben találunk visszhangra kezdeményezésünkkel. Az emberek kezdik megérteni, hogy nem a szelektív gyűjtés a megoldás, és a fogyasztási szokásainkat is meg kell változtatni. – nyilatkozta Szilágyi László, a Hulladék Munkaszövetség elnöke. - Már most is számos olyan kezdeményezés van – például a bababörzék, használt cikkek kereskedelme, biogazdaságok terjedése –, ami arról tanúskodik, hogy elindultunk a nulla hulladék felé. Az átalakulásnak fokozatosnak kell lennie, mindennapi apró tettekkel lehet eredményt elérni – mondta el a civil szervezet elnöke.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu