Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
80 órás munkahét, 4000 forintnak megfelelő havi bér, továbbá rendszeres megaláztatások és szexuális zaklatás jellemzik a nagy európai áruházláncok ruhaipari beszállítóinál uralkodó munkakörülményeket a Clean Clothes Campaign legújabb jelentése szerint.
A 2008-ban elvégzett felmérésben 30 indiai, Sri Lanka-i, bangladesi és thaiföldi ruhagyár 440 dolgozója, továbbá helyi civil szervezetek képviselői, üzletkötők, gyárvezetők és az érintett multik alkalmazottai vettek részt, és adtak betekintést az Aldi, a Lidl, a Tesco, valamint a Walmart és a Carrefour beszállítóinál jellemző munkakörülményekbe-írja a tudatosvasarlo.hu.
A jelentés egyik központi témája a hipermarketek beszállítóinál jellemző munkaidő és bérszínvonal. A Clean Clothes Campaign lesújtó képet fest a vizsgált 4 országban uralkodó munkakörülményekről. A jelentés készítői Bangladesben mérték a legalacsonyabb munkabéreket, az Aldi egyik beszállítója például 13,5 Eurót (kb. 4000 Ft) fizetett havonta a dolgozóinak. A legmagasabb béreknek az indiai ruhagyártók dolgozói örvendhetnek, ők 45 Eurót (kb. 13500 Forintot) kerestek havonta, ez Indiában a háztartási létminimumnak nagyjából a fele.
A gyártók ezzel együtt általában megfizetik a törvényileg előírt minimálbért, ami persze nevetségesen alacsony. Ahol a bérköltségeken már nem lehet spórolni, ott a munkaidő ad némi játékteret a munkaadóknak: a jelentés szerint az üzemek sehol sem tartják be a törvényileg maximalizált munkaidőt. A Tesco egyik Sri Lanka-i beszállítójánál a munkások heti átlag 64 órát dolgoznak, a megvizsgált bangladesi gyárak felénél pedig 80 órás volt az átlagos munkahét. A gyártók gyakran a heti egy szabadnapot sem biztosítják dolgozóik számára.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu