Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mai rohanó világunkban az immunrendszerünk folyamatos terhelésnek van kitéve. Gyakran dugóban ücsörgünk és szívjuk a szmogot, esetleg egy repülőgépen lélegezzük be a vírusokat, száguldunk át az időzónákon és folyamatos vegyi terhelés éri a szervezetünket a szintetikus textilek, a festékgőzök, tisztítószerek révén - mindezek a modern élet velejárói.
Nap mint nap olvasunk az újságokban az autoimmun betegségekről, és a gyógyításukra kifejlesztett gyógyszerekről. A testünk folyamatosan küzd a káros környezeti hatások ellen, az egészség megőrzéséért folytatott hosszan tartó küzdelem azonban kimeríti az immunrendszerünket, és megjelennek az alacsony életerő, az ódzsasz szimptómái.
Az ájurvéda elveinek és csodálatos tudományának követésével azonban, szerencsére csökkenteni lehet ezeknek a károsító hatásoknak a következményét. Az ájurvéda módszereinek segítségével regenerálhatjuk az immunrendszer elfeledett védőrendszerét. Sokféle módon lehet befolyásolni és támogatni ezt a rendszert annak érdekében, hogy erős ódzsaszt hozzunk létre, amely a jó immunitás alapja.
Amikor a dhátuk (szövetek) megfelelően vannak táplálva, és rendeltetésszerűen működnek, a fennmaradó energia ódzsasszá alakul. Ha bármelyik szövet alultáplált vagy rosszul funkcionál, akkor a tápanyagok nem tudnak zökkenőmentesen átadódni a szövetek között, az ódzsasz károsodik, a szervezet meggyengül, és érzékeny lesz a környezetre. Az ájurvéda célja az, hogy felépítse és megőrizze az erős, jól funkcionáló dhátukat, amelyek az immunrendszer alappillérei, és megfelelő mennyiségű ódzsasz termelődéséhez vezetnek.
Az immunrendszer erősítése
– Fizikai erősítés
A valódi táplálás akkor jön létre, amikor a szervezet befogadja azt, amit az agni energiává alakít. Amikor ez bekövetkezik, a fizikai test és az összes szövet mindenhez hozzájut, ami nélkülözhetetlen a fenntartásához, és megfelelő erő és állóképesség birtokában képesek vagyunk szembenézni az élet ismétlődő kihívásaival. Az ájurvéda alapvetően a testalkatnak megfelelő étrendi szabályokon alapszik, amelyek biztosítják a megfelelő és elégséges fizikai tápláltságot.
– Mentális erősítés
Az összes betegség forrása az értelem helytelen működésében keresendő. A mentális erősítés éleselméjűséget, tiszta gondolkodást és helyes felfogóképességet eredményez. A mentális képességek fejlődésének alapja a kíváncsiság. Amikor próbáljuk megismerni a világot, amiben élünk, és intellektuális érdeklődésünk felébresztése a tudás és a tudat kiterjedését eredményezi. A szükséges mentális táplálékot a tanulás, a kutatás, valamint a meditáció, a mantra, a pránájáma, a jantra és más spirituális gyakorlatok végzése által biztosíthatjuk magunknak. A jantraszimbólumok használatával például elérhetjük a koncentrált figyelem állapotát, és ezen keresztül, megtapasztalhatjuk a transzcendens tudatállapotot. Mindezek a módszerek felépítik és fejlesztik a mentális immunitást.
– Emocionális erősítés
Az immunrendszerre nagyon pozitív hatással van, ha kimutatjuk az érzelmeinket. Az érzelmi táplálás egyik módszere a meditáció, viszont ha a meditációt nem osztjuk meg másokkal, akkor ez összekuszálhatja a saját magunkról alkotott képet. A meditációs csoportok, közösségek, barátságok és szerelmi kapcsolatok nagyon fontos szerepet játszanak az ódzsasz termelésében és a mentális immunitás erősítésében.
Módszerek
– Az esszenciális olajok számos olyan illatösszetevőt tartalmaznak, amelyek erősítik az immunrendszert. Amikor belélegezzük az illóolajokat, azonnali pszichológiai és fizikai változások következnek be, közvetlenül stimulálva az orr és a limbikus rendszer közötti idegpályákat. A limbikus rendszer az emlékek, vágyak és érzelmek tárhelye. Az illóolajok vegyi alkotói sok, ma használatban lévő allopátiás gyógyszerrel kompatibilisak. Valójában sok illóolaj kémiai összetevőit fel is használják a gyógyszerészetben.
– Az illóolajok használata segít az erős ódzsasz, az egészséges érzelmek és a kiegyensúlyozott szervezet fenntartásában. Az abhjanga (olajos testmasszázs) során is használhatunk illóolajokat. Az abhjanga megvédi a bőrt, megnyugtatja és tonizálja az izmokat, elősegíti az elme koncentrációját, és megakadályozza a külső befolyások érvényesülését. Adhatunk illóolajokat a fogkrémhez (édeskömény, neem, borsmenta), a samponhoz (gyömbér, szantál, citrom, jázmin, rózsa), és a hajkondicionálóhoz is (levendula, brahmi, bhringaraj), a testalkatnak megfelelően.
– A rendszeres meleg fürdő oldja a stresszt és relaxál. A zabpehely- és gyömbér- fürdő, a testalkatnak megfelelő illóolajokkal keverve stimuláló hatású. Ha néhány kanálnyi agyagot vagy szódabikarbónát adunk a fürdőhöz, akkor az relaxál, és kiegyensúlyozza az ionokat egy fárasztó nap után. A lábfürdőbe is tehetünk pár csepp illóolajat, nagy segítség az álló munkát végzőknek.
– A bőrt érdemes természetes szőrkefével átdörzsölni, segíti az egészség megőrzését. Hideg időben több figyelmet kell fordítani a bőrre, mivel sok ruhát viselünk, ami megakadályozza a napsugarak bejutását, és ezáltal a toxinok kiürülését is. Naponta 5-15 percig dörzsöljük kefével az egész testet (az arc kivételével), mindig a szív irányában.
– Igyunk megfelelő mennyiségű vizet (tiszta vizet vagy gyógyteákat).
– Végezzünk testmozgást mindennap (jóga, tai chi, csikung).
– Fontos a megfelelő mennyiségű pihenés.
– A rendszeres ürítés által tartsuk fenn a vastagbél egészségét.
– Szabályozzuk a vércukorszintünket. A váta alkatúaknak például naponta többször kell kis mennyiségű ételt enniük.
– A munkahelyünkön és otthonunkban használjunk illóolajokat a levegő frissítésére. A levendula relaxáló, míg a bergamott és a többi citrusolaj stimuláló és felemelő hatású.
Az immunzavarok leggyakoribb oka a stressz. Még erős immunrendszerrel rendelkezőknek is vigyázniuk kell, hogy ne ássák alá a működését helytelen életmóddal és a folyamatos hajszával. A legjobb genetikával rendelkezők is komolyan megbetegedhetnek, ha nem fordítanak figyelmet az ájurvédikus életmódra.
Immunrendszerünk összetett kapcsolatban van környezetünkkel. Az, hogy miként gondolkodunk, érzünk vagy cselekszünk, meghatározza, hogy mi hatunk-e a világra, vagy a világ hat-e ránk. Az ájurvéda sokféle eszközzel segítheti a kedvező kifejletet.
Forrás: Diéta és Fitnesz
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu