Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A Lelki Egészség Világnapján gyakrabban felteszik a kérdést: „Vajon egészséges az Ön lelke?” A választ mindenkinek magának kell megadnia. A szakemberek világszerte – így hazánkban is – e nagy fontosságú ügyről tanácskoznak a következő napokban.
A Magyar Pszichiátriai Társaság, a Védőháló a Lelki Egészségért Alapítvány és a Magyar Vöröskereszt közösen rendezi programjait a mentális egészség napja alkalmából. Az idei központi téma: a lelki betegek gondozása az alapellátásban. Hazánkban ez különösen időszerű, mivel az egészségügyben történt átalakítások során számos pszichiátriai osztályt felszámoltak.
Dr. Kurimay Tamás főorvos, a Magyar Pszichiátriai Társaság elnöke érdeklődésünkre elmondta: bármilyen nehéz is a helyzet a hazai pszichiátriákon, a súlyos és a kevésbé súlyos betegeket szakmailag nem indokolt egyazon kórterembe helyezni. Ez szervezési kérdés. A pszichiáterek – akiknek jelentős része külföldre „vándorolt” – , valamint a nővérek, az ápolók és a foglalkoztatók hiánya viszont veszélyeztetheti az ellátást.
Arra a kérdésre, igaz-e, hogy egyes pszichiátriai osztályon még ma is elavult gyógymódot – sokkolót, kényszerzubbonyt, túlzott gyógyszerezést – alkalmaznak a másokra és önmagukra veszélyes betegeknél, a főorvos így felelt:
– Nem, a pszichiátriai betegek ellátását, így a zavart beteg gondozását is szakmai ajánlások alapján végzik az intézményekben. A nyugtalan, bárkit veszélyeztető állapotú páciensek korlátozását az egészségügyi törvény szabályozza, annak elrendelését, időtartamát, módját pontosan kell dokumentálni, a betegjogi képviselőknek automatikusan jelenteni.
A főorvos véleménye azért is meghatározó, mert nemrégiben a szcientológiai egyház képviselői tüntettek egy szakmai konferencia idején Debrecenben az általuk rossznak vélt és személyiségi jogokat sértő pszichiátriai gyógymódok ellen.
A WHO egészségügyi világszervezet adatai szerint a háziorvosokhoz forduló betegek közül minden negyediknél fellelhető a mentális zavar. Ez vagy önmagában jelentkezik, vagy más betegségek kísérőjeként. Magyarországon kevés családorvos képes felismerni a lelki betegségeket, noha egy teszt kitöltésével öt-tíz perc alatt eldönthető lenne, hogy a bajba jutott ember kényszeresen szorong, depressziós vagy pánikbeteg. Ezzel párhuzamosan nem romlana a páciens állapota és életminősége, s nem esne ki tartósan a napi munkavégzéséből, veszítené el az állását. Lényeges volna a háziorvosok ösztönzése, eszköztárának központi fejlesztése, valamint továbbképzése a pszichoterápia és a krízismegelőzés területén.
Becslések szerint jelenleg mintegy 50 millió ember küzd mentális problémákkal szerte a világon, de sokukról nincs tudomásuk az orvosoknak, mert nem jelentkeztek az ellátó rendszerbe. Aggasztó, hogy súlyos depresszióban csaknem 19 millióan szenvednek a 18 és 65 év közöttiek sorában. Az öngyilkosság pedig továbbra is az egyik vezető halálok – az Európai Unióban például évente 58 ezer (minden kilencedik percben egy) polgár önkezével vet véget az életének.
A mentális zavaroknak legalább a fele a serdülőkorban jelentkezik először. Idős korra viszont – a testi és leki egészség, valamint a korábbi viszonylagos jólét állapotának romlásával – új és kellemetlen betegségként jelenik meg az Alzheimer-kór, a demencia, s a szellemi és testi leépülés más formái. Ezek mind nagy terhet rónak az idős emberre és az őket ellátó családtagokra. A Magyar Pszichiátriai Társaság a társszervezeteivel karöltve elsődleges feladatának tartja a társadalmi összefogást, mert a mentális betegségek Magyarországon is súlyos egészségügyi, szociális és gazdasági problémát jelentenek.
Dr. Pressing Lajos, a hazai Buddhista Misszió vezetője érdeklődésünkre elmondta: a vallási és lelki gyakorlatok, köztük a meditáció nem pszichoterápiás módszereket szolgálnak, mivel ezek alkalmazása létező lelki egészséget feltételez. Ezzel együtt, a vallásos gyakorlatok végzésének lehet a lelki életet kedvezően befolyásoló hatása is. A hit védettséget adhat a stresszel, a napi konfliktusokkal szemben. A buddhizmus egyik tanítása, hogy tökéletesebb emberré formáljuk magunkat, s felismerjük, hogy a boldogságot nem másoktól, hanem önmagunktól várhatjuk. Mentális egészségünk megőrzése nem lehet a pénz, a másoknak való kiszolgáltatottság, a megfelelés függvénye. Az önfegyelem, a belső nyugalom megteremtése, a pozitív hozzállás és bizonyos lemondások elfogadása hozzájárulnak ahhoz, hogy kezelni tudjuk a lelki problémákat. Így óvjuk testi egészségünket is. Aki egymaga nem boldogul mentális problémájával, kívánatos, hogy mielőbb pszichiáter szakorvostól kérjen és kapjon segítséget.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu