Amikor a Candida elszaporodik

Nem múlik el nap, hogy ne hallanánk a Candida-fertőzésről. Többnyire rémtörténetek keringenek soha nem múló panaszokról, feleslegesen szedett gyógyszerekről, értelmetlen diétáról.

Élet-egészségSzabó Enikő2009. 12. 03. csütörtök2009. 12. 03.
Amikor a Candida elszaporodik

A Candida albicans élesztőgomba minden ember szervezetében megtalálható anélkül, hogy problémát okozna. Az emésztőrendszerben – elsősorban a vastagbélben – több mint négyszáz fajból álló baktérium- és gombavsoport alkotja a bélflórát, amelyben igen kis százalékban a candida is jelen van. Betegségről akkor beszélhetünk, ha a Candida aránya a normál bélbaktérium-flóra rovására túlzottan elszaporodik. Így az egyensúly felbomlik, és súlyos fertőzések alakulhatnak ki a bőrön, a hüvelyben, a belekben vagy a szájüregben.

A fertőzés aleggyakrabban a helytelen táplálkozás miatt alakul ki. A cukros ételek, az üdítőitalok, az élesztő mind-mind melegágya a Candida-fertőzésnek. Ha nem fogyasztunk kellő mennyiségű zöldséget, gyümölcsöt és vitaminokat, a bélrendszer bakteriális egyensúlya megbomolhat, s nem gátolja semmi a gomba szaporodását. Megoldás lehet egyrészt a speciális diéta alkalmazása – megszüntetve a baktérium életben maradásához szükséges tápanyagok utánpótlását. Másrészt pedig probiotikum adása: a probiotikumok olyan táplálékkiegészítők, melyek az emberi szervezet szempontjából jótékony baktériumokat tartalmaznak. A leggyakrabban előforduló probiotikus baktériumok a Lactobacillus és a Bifidobacterium törzsekbe tartoznak.

A másik gyakori ok, ami Candida-fertőzést kiváltja: a baktériumok, illetve vírusok okozta megbetegedések kezelésére helytelenül felírt antibiotikumok alkalmazása, illetve e szerek nem megfelelő szedése. Ezek nem csak a kórokozókat pusztítják el, hanem a jótékony baktériumokat is. Így a testünk természetes védekező rendszere veszít ellenálló képességéből, tehát könnyebben megbetegedhetünk. Ezért fontos betartanunk, hogy e szereket kizárólag orvosi utasításra, s a megadott ideig alkalmazzuk, valamint az antibiotikus kezelés mellé mindig szedjünk probiotikumot is.

A túlfeszített életmód és a stressz szintén az immunrendszer gyengüléséhez vezethet. Ha kimerültnek érezzük magunkat, szánjunk időt a pihenésre! Vegyük észre a szervezetünk jelzéseit, és ne próbáljuk a tüneteket túlzott kávéfogyasztással, energiaitalokkal, vagy koffeintablettákkal elnyomni.

Mivel a test bármely területén kialakulhatnak panaszok, így előfordulhat, hogy sokáig nem, vagy tévesen állítják fel a diagnózist. A leggyakoribb tünetek: állandó fáradtság, levertség; hullámzó kedélyállapot, megmagyarázhatatlan látászavar; étkezés utáni hasi puffadás; allergiás panaszok; ismeretlen eredetű bőrkiütések; visszatérő hólyaghurut.

A nem kezelt fertőzés az idegrendszert, a szívet vagy a vérkeringést is megtámadhatja, ezért fontos, hogy panasz esetén mindenki idejében forduljon orvoshoz.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek