Pezsgőből csak igazit!

Ünnepek idején, de különösen Szilveszterkor igencsak megugrik az egy főre jutó pezsgőfogyasztás nálunk. Nem mindegy viszont, hogy valódi pezsgővel vagy annak gyér utánzatával, a habzóborral koccintunk-e egymás egészségére.

Élet-egészségValló László2009. 12. 30. szerda2009. 12. 30.

Kép: 1149, Fotó: main

Pezsgőből csak igazit!
1149
Fotó: main

Mi is a pezsgő valójában? Olyan ital, amelyet leginkább alacsony alkoholtartalmú borból készítenek úgy, hogy cukros lét adnak hozzá. Ennek következtében a bor ismét erjedésnek indul – ez a másodlagos erjesztés –, miközben szén-dioxid képződik, ami az italban benne marad. Mivel ez nyomás alatt zajlik, az egész folyamatnak nyomásálló edényben, palackban kell végbemennie. Kinyitva a palackot, a buborék adja a habzást, a pezsgést.

Fontos kitétel, hogy a szén-dioxid az erjesztésből származik, ugyanis mi sem egyszerűbb, mint valamilyen édesített, gyönge minőségű borba kívülről belenyomni egy kis szén-dioxidot, s máris kész a pezsgő ital. Ez a habzóbor receptje, amit sok cég az „olcsó pezsgő” kategóriában igyekszik értékesíteni, főleg a mostani ünnepi időszakban. Ha pedig a borhoz és a szén-dioxidhoz még vizet is ad a „borász”, akkor a fröccsöt állítja elő – pezsgős palackba töltve.

Az igazi pezsgő nem olcsó mulatság, hiszen jól meg kell választani hozzá az alapbort adó szőlőfajtát, az élesztőt, amivel a másodlagos erjesztést végbeviszik, s hónapok kellenek, amíg megérlelik, illetve a seprőtől megtisztítják az italt. Különösen macerás ez akkor, ha az érlelést és a tisztítást nem nagy erjesztő tartályokban, hanem magukban a palackokban végzik. A végeredmény azonban igazi, nemes ital, ami valóban emeli az ünnep fényét.

A pezsgő – cukortartalma szerint – lehet nagyon-nagyon száraz (brut natura), igen száraz (extra brut) és a nagyon száraz (brut). Ezt követi a száraz és az édes közötti kategória, extra dry, dry és medium dry megjelölésekkel – ez utóbbi félszáraz vagy félédes, kinek hogyan tetszik. A sor végén pedig a sweet (doux), vagyis az édes áll.

A palackot 45 fokban tartva célszerű kinyitni, italát pedig pincehőmérsékleten, 10-12 C-fokon fogyasztani.

Boldog új évet!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek