Kiút a szorongás fogságából

Az egyre növekvő stressz hatására egyszer csak összecsapnak a felhők a fejünk felett. Bizonytalanok, feszültek, ingerültek leszünk, s úgy érezzük, bármibe is kezdünk, semmi sem sikerül. A szorongásba torkolló idegkimerülés kezelhető.

Élet-egészségBalogh Mária2010. 01. 31. vasárnap2010. 01. 31.
Kiút a szorongás fogságából

A szorongás valamilyen veszélyre, stresszhelyzetre adott reakciónk, amit mindannyian átélünk. Normális esetben a félelemérzésre vezethető vissza és alapvető túlélési funkciónak számít, ami segít a vészterhes időszakot kiheverni. A szorongás a harcolni vagy menekülni reakciót idézi elő, amit a pillanatnyi lelki és idegállapot lendíthet tovább.

Vegyük azt a helyzetet, amikor valaki rossz házasságban él, de nem szeretne elválni, inkább tűr és azt reméli, hogy majd holnaptól jobb lesz, és társa előbb-utóbb értékeli a ragaszkodását. Csakhogy a hónapok múlásával éppen nem a remény, de a feszültség, az aggodalom és a bizonytalanság erősödik. Ai igazi csavar pedig az lehet, ha a kitartóan várakozó embert hirtelen a párja hagyja el – akitől oly sok megalázó helyzetet kellett elviselnie.

A lélek és az idegrendszer ekkor még a „túlélésre”, a harcra van felkészülve, s hamarjában képtelen azonosulni a nem várt fordulattal. A rossz párkapcsolatokra gyakran jellemző játszmák következtében gyengül a túlélési funkció, kimerül a szervezet energia tartaléka, és az addig kitartóan küzdő fél menekülőre fogja, hogy mentse a mentális egészségét. S amikor aztán a válóperes tárgyaláson hivatalosan is szembesül a szakítás, az új élethelyzet visszavonhatatlan tényével, napokon belül nagy valószínűséggel összeomlik. Ennke a közeledtét nem mindenkor veszi észre a környezete, mert elfojtja a szorongást, ami a legrosszabb módja a túlzottan stresszes helyzetek kezelésének.

A szorongásos betegségben szenvedők legjellemzőbb tulajdonsága a szűntelen aggodalom, ami leginkább a munkával, az anyagiakkal, az egészséggel, a biztonsággal, a gyermekkel, a házimunkával kapcsolatos. Emellett a testi tünetek is megjelennek: nyugtalanság, ingerlékenység, fáradtság, dekoncentráltság,izomfeszülés, alvászavar, csökkenő libidó. Ilyenkor mindenképpen szakemberhez kell fordulni.

Sokat segíthet a nyugtató zene, a relaxáció, a pozitív gondolatokat erősítő ismeretek befogadása, a megnyugtató és elgondolkodtató beszélgetés, a rendszeres mozgás, a szerető családtagok és a barátok jelenléte, az elérhető, jó célok kitűzése is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek