A szárazszem-szindróma gyógyítható

A sok olvasás, a kontaktlencse viselése, a számítógép előtti állandó munka, a klímaberendezés hatására gyakorta érezzük száraznak a szemünket. Ma minden harmadik páciens ezzel a problémával fordul szemészéhez.

Élet-egészségBalogh Mária2010. 02. 28. vasárnap2010. 02. 28.
A szárazszem-szindróma gyógyítható

A szárazszem-szindróma – más néven sicca-szindróma – egyes esetekben könnyen orvosolható, máskor viszont alapvetően valamilyen szervi betegség áll a panasz hátterében. A kellemetlen érzés arra emlékeztet, mint amikor homokszemet fúj a szél a szemünkbe, de felléphet csípő, égő érzés is, vagy elmosódott látás, egészen a rossz pszichés közérzetig. Másoknak megduzzad, viszket a szemhéja, érzékennyé válik a szemük a fényre, esetleg fokozott könnyezést tapasztalnak, nyomást éreznek a szemben.

A szemszárazságot kiváltó okoknak hosszú a sora, de alapvető tényező a kevés folyadékbevitel, bizonyos kozmetikumok használata, száraz szobalevegő, valamilyen krónikus betegség, a szem túlterhelése.

A betegség megállapítását a szakorvosok speciális szemészeti lámpával végzik, s mérik a könnyfilm mennyiségét. A gyógyítás jelenleg tüneti kezelésre épül, ami részben a patikákban vásárolható műkönny alkalmazásából áll – a szemész a páciens panaszának megfelelő gélt, krémet, cseppet ír fel. Gyakorta több készítményt is ki kell próbálni, míg a megfelelőre bukkanunk.

A szemszárazságban szenvedőknek gyakran bélpanaszaik vannak, ami helyes és kiegyensúlyozott étrenddel, valamint alkalmanként beiktatott böjttel, tisztító kúrákkal orvosolható. Tudományos kísérletek igazolják, hogy a savasító ételek – húsok, felvágottak, pörköltök, kávék, cukrok, finomliszt-féleségek – fogyasztásának kerülésével javul a szemszárazság is.. Ugyancsak sokat segít az ómega-3 zsírsavak fogyasztása hetente legalább két alkalommal, ami lehet len-, repce- vagy kenderolaj. A sok zöldséget és gyümölcsöt – természetes ballasztanyagban gazdag és lúgosító hatású – természetes étrend a szemszárazságra is jótékonyan hat,

Panaszunkkal minden esetben forduljunk szakorvoshoz, semmiképpen se csepegtessünk a szemünkbe a magunk választotta vagy ajándékba kapott készítményekből!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek